Nekontrolované šíření vs. lokální ohniska: rizikem je superpřenašeč ve vlaku

Martin Krepindl Jakub Zuzánek ČTK Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, ČTK
9. 7. 2020 7:00
Lokální ohniska nákazy covidem-19 v Moravskoslezském kraji výrazně zhoršují epidemiologickou situaci v České republice. Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Kypr kvůli tomu v různé míře omezily vstup českých občanů na své území. Podle virologa Jiřího Černého z Fakulty tropického zemědělství ČZU je v Praze situace značně odlišná než na začátku epidemie v březnu. I tak je ale potřeba se mít na pozoru.
Rozhovor s virologem Jiřím Černým | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Starostové z Karvinska považují situaci v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a hygienici nezvládají organizaci.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Kritiku označil za politizaci tématu.


Podle virologa Černého se zatím epidemii v lokálních ohniscích daří zvládat. "Klidní být můžeme, a nemusíme. Víme, kde se ten virus pohybuje, víme, kteří lidé jsou ohrožení. To je markantně odlišná situace než v březnu, kdy jsme nevěděli, kolik lidí se vrátilo ze severní Itálie a Rakouska. Netušili jsme, kolik tu je a bude nakažených," vysvětluje Černý.

Akademik ale varuje před krizovým scénářem. "I dnes se může stát, že se objeví superpřenašeč z Karvinska, který nebude vědět, že je infekční, zajde si do obchodního centra v Ostravě, vydá se pendolinem do Prahy a tady si udělá kulturní kolečko po různých akcích. Ale do okamžiku, kdy jsou hygienici schopní trasovat a zjišťovat, kdo se od koho nakazil, je ta situace pod kontrolou," tvrdí Černý.


Virolog v tuto chvíli považuje za důležité zapojit se do projektu chytré karantény, dodržovat hygienická pravidla, mýt si ruce a ideálně dál používat roušky v MHD a uzavřených veřejných prostorech. Podívejte se na rozhovor s ním v reportáži v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy