Ze spisu zmizel klíčový důkaz, stěžoval si u soudu bývalý šéf Sparty Mach

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 14:44
Někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach u soudu řekl, že se domnívá, že u Obvodního soudu pro Prahu 2 někdo ze spisu odcizil klíčový důkaz dokazující machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku. Podnikatel se soudí se státem a za nesprávný úřední postup požaduje 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun). Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval.
Petr Mach u soudu.
Petr Mach u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Někdejší šéf fotbalové Sparty Petr Mach u soudu uvedl, že z jeho trestního spisu zmizel klíčový důkaz, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku.

Po státu proto kvůli údajnému nesprávnému úřednímu postupu požaduje náhradu majetkové i nemajetkové škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) s úroky. Stát žalobu odmítá, Machova tvrzení jsou prý vágní a ničím nepodložená, a nároky navíc mohou být promlčené.

S trestním spisem se podle Macha manipulovalo u Obvodního soudu pro Prahu 2, který projednává i jeho současnou žalobu. Ztratily se prý důkazní materiály, které prokazovaly praní špinavých peněz v bance Credit Suisse, a ve spisu se později objevily jejich upravené podvrhy.

"Živnostenská banka původně vydala policii zhruba šest dokumentů. Odstraněny ze spisu byly ty, které prokazovaly trestnou činnost na mém kontě. Ztratil se především výběrní lístek a byl nahrazen zmanipulovanou fotokopií, na které chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky. Na základě takového lístku by banka nepochybně žádné peníze nevydala," řekl soudkyni.

Výběrní lístek i další údajně chybějící dokumenty si v mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který tunelování Machových švýcarských účtů vyšetřuje. Podnikatel tvrdí, že mu z účtu někdo vybral 930 tisíc dolarů (přes 22 milionů korun) už v roce 1996, ale že to zjistil až v roce 2010.

Takové peníze jsem nikdy neměl

Po dnešním jednání řekl novinářům, že přes jeho švýcarské účty "proteklo" celkem 150 milionů dolarů. "Takové peníze jsem tam samozřejmě nikdy neměl, přitom transakce probíhaly mým jménem," podotkl.

"Byly to šeky, půjčky, hypotéky na mé jméno, i když jsem v té době byl ve vězení a byl jsem jedinou osobou oprávněnou k účetním operacím," popsal. Domnívá se, že peníze "vyprané" prostřednictvím zaměstnanců banky pocházely z české privatizace, z jaké konkrétně, prý ale netuší. Média dříve spekulovala o Mostecké uhelné společnosti.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje příčinnou souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Při prověrce prý nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval.

Jednání bude pokračovat v srpnu, kdy by měl Mach předložit důkazy pro svá tvrzení.

Bývalého fotbalového bosse obvinila policie v roce 1998 v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odseděl polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach tvrdí, že obvinění bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy