Nejznámější tyran nájemníků prohrál, musí platit

Tomáš Fránek
28. 3. 2011 11:25
Jan David Horský nechal nájemníky bez vody. Nyní definitivně prohrál spory o pokuty
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Nejznámější případ sporu mezi majitelem domů a nájemníky, při kterém došlo až na vypínání přívodu vody či elektřiny do bytů, je u konce.

Podnikatel Jan David Horský, který před lety nechal desítkám domácností v bytových domech v Děčíně přerušit dodávky vody, neuspěl se svou obhajobou proti rozhodnutí, podle kterého musí zaplatit statisícové pokuty za svůj postup vůči nájemníkům.

Nejvyšší soud už totiž ve dvou případech odmítl dovolání Horského ve sporech s pěti nájemníky. Pokuty dosáhly výše půl milionu korun (sto tisíc na jeden byt).

Desítky bytů bez vody

Jan David Horsky, který v Děčíně získal postupně na osmnáct bytových domů, nechal zastavit pitnou vodu v roce 2004. Lidé se tak krátce před vánočními svátky ocitli ve svízelné situaci. Horský tvrdil, že se tak snaží řešit problémy s neplatiči nebo lidmi, kteří v bytech žijí, ale nemají tam být. Kromě vody lidem vypínal i elektřinu.

Dluhy nájemníků ale nedokázal věrohodně doložit, soudy ho proto potrestaly pokutami.

Horský se ale ještě bránil u Nejvyššího soudu. Podle něj existoval dluh za vodu ve výši půl milionu korun, a proto Severočeské vodovody a kanalizace už nechtěly dodávku vody do domů obnovit. A nájemníci se k dluhům za vodu nechtěli hlásit.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Olgou Puškinovou ale rozhodl, že dovolání Horského odmítá jako nepřípustné. Soudci uvedli, že majitel domů byl povinen zajistit nájemníkům vodu v domě, a to bez ohledu na to, za jakých podmínek došlo k přerušení dodávek vody.

Už dříve přitom právě při posuzování počínání podnikatele Horského Nejvyšší soud rozhod, že majitel domu nesmí vypnout vodu ani neplatičům, kteří dluží na nájemném. "Omezení dodávky vody pronajímatelem nelze považovat za oprávněné ani v případě porušení platebních povinností nájemce," uvedli soudci. Majitel bytu má podle soudců využít zákonné prostředky k tomu, aby dluhy vymohl.

Prázdné domy město nechce

Domy, ve kterých vedl Horský spory se svými nájemníky, jsou většinou v centru města a nachází se v nich byty první a druhé kategorie. Většina těchto bytů je prázdná, lidé se z domů raději odstěhovali.

Horský loni na podzim nabídl městu domy k odkoupení. Po městě požaduje částku 230 milionů korun.

Zastupitelstvo se ale rozhodlo domy nekoupit.

"Město Děčín by rádo získalo do svého majetku domy, ale  částka 230 milionů za 18 bytových domů je pro nás nepřijatelná i s ohledem na to, že pan Horský patnáct z těchto domů koupil od města v roce 2000 za cca 15,5 milionů korun. Pokud bychom domy koupili a chtěli je nabídnout nájemníkům, museli bychom zde provést stavební úpravy, které by si vyžádaly další nemalé finanční prostředky. Zatížit rozpočet dalšími výdaji si město nemůže dovolit," uvedl v Děčínském deníku primátor města Vladislav Raška.

 

Právě se děje

Další zprávy