Nejvyšší žalobce podal v Rathově kauze dovolání kvůli neuznání odposlechů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 10. 2019 12:00
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v korupční kauze, v níž byl odsouzen také někdejší hejtman David Rath, dovolání k Nejvyššímu soudu, a to v neprospěch všech obviněných. Upozornila na to Česká televize. Bývalému středočeskému hejtmanovi soud uložil sedmiletý trest vězení, spolu s ním dostalo nepodmíněné tresty dalších několik lidí.
David Rath
David Rath | Foto: Aktuálně.cz

"V kauze mediálně zvané jako Kauza Davida Ratha mohu sdělit, že v uvedené trestní věci bylo nejvyšším státním zástupcem podáno dne 24. října 2019 dovolání v neprospěch všech obviněných," uvedla Lenka Jirgalová ze sekretariátu nejvyššího státního zástupce.

Podle České televize je důvodem neuznání odposlechů. Vrchní soud totiž jako důkaz neuznal policejní odposlechy, které byly jedním z klíčových důkazů. Ratha tak zprostil čtyř z pěti bodů obžaloby a o rok a půl mu snížil trest. S tím nesouhlasilo pražské vrchní státní zastupitelství, které Pavlu Zemanovi navrhlo, aby se na Nejvyšší soud obrátil.

"Nejvyšší státní zástupce se domnívá, že rozhodnutí Vrchního soudu je v tomto směru nejen nesprávné, ale zcela flagrantně vadné, takže zde je skutečně nezbytný zásah Nejvyššího soudu v neprospěch obviněných," řekla televizi Jirglová. Dalším okruhem námitek je podle ní nesprávná právní kvalifikace jednání Davida Ratha v tom bodě, v jakém byl Vrchním soudem v Praze uznán vinným.

Rath dostal sedm let

Vrchní soud letos v červnu pravomocně uznal vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Rath od soudu odešel se sedmiletým trestem. Manželé Petr a Kateřina Kottovi s šestiletým trestem.

Pětileté tresty dostali od soudu podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala, a manažeři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podmíněné tresty uložil soud spolupracující obviněné Ivaně Salačové a stavaři Václavu Kovandovi.

Ratha i další ale vrchní soud zprostil obžaloby z manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic. Zproštění se týká i zbylých obžalovaných, manažerů zdravotnických firem Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka.

Odposlechy jako důkaz vrchní soud neuznal poprvé už v roce 2016. Nejvyšší soud ale o rok později konstatoval, že odposlechy jsou jako důkazy použitelné, a že vrchní soud porušil zákon ve prospěch obžalovaných. 

 

Právě se děje

Další zprávy