Nejvyšší žalobce podal dovolání v kauze Bárty a Škárky

ČTK ČTK
21. 6. 2013 14:53
Podle Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z korupce
Vít Bárta v den rozsudku (archivní foto).
Vít Bárta v den rozsudku (archivní foto). | Foto: Reuters

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo dovolání k Nejvyššímu soudu v kauze předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky.

Podle šéfa NSZ Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku, informovala mluvčí žalobce Helena Markusová.

Soudy měly podle Zemana Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv. "Nejvyšší státní zastupitelství navrhuje Nejvyššímu soudu, aby zrušil rozhodnutí soudů prvního a druhého stupně a věc vrátil k novému projednání," řekla Markusová.

Bárta uvedl, že se informaci o kroku NSZ dozvěděl z médií. "Do té doby, než se seznámím s obsahem dovolání, nemohu se vyjadřovat více než jen v duchu, že je správné využít všech institutů k posouzení celé věci," řekl v SMS zprávě.

Škárka je nyní na pracovní cestě v zahraničí; dovolání rovněž ještě neviděl. "Nejprve je prostuduji se svým právním zástupcem a pak se vyjádřím," řekl ČTK.

Pražský městský soud koncem března pravomocně potvrdil zprošťující rozsudek v trestní kauze a nevyhověl odvolání státního zastupitelství, které politiky vinilo z podplácení a z přijetí úplatku.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Případ začal loni v dubnu

Případ se projednával již loni v dubnu - Obvodní soud pro Prahu 5 tehdy vyměřil Bártovi 18 měsíců s podmínečným odkladem na 2,5 roku za to, že bezúročnými půjčkami uplácel bývalé stranické kolegy.

Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho zdiskreditoval. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně.

Bárta se navíc obrátil na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Nejvyšší soud loni v říjnu oznámil, že kvůli poslanecké imunitě nebude Bárta dále souzen za nabízení výhodných půjček spolustraníkům.

Bárta i Škárka osvobozeni, podívejte:

Pražský městský soud v listopadu 2012 vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání. Podle verdiktu odvolací soudkyně se Bárta poskytnutím půjček nedopustil protiprávního jednání a ani Škárka nespáchal podvod nebo jiný trestný čin.

Letos v březnu soud nevyhověl odvolání státní zástupkyně a potvrdil osvobozující rozsudek.

Verdikt mohlo napadnout pouze NSZ, které dovolání již po rozsudku zvažovalo. Žalobci trvají na tom, že Bárta dával finanční prostředky lidem a že to "nebyly půjčky a dával je s konkrétním cílem ovlivnit jejich chování v rámci utváření svobodné politické soutěže". 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy