Nejvyšší soud zamítl dovolání heparinového vraha

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 5. 2009 15:16
Petr Zelenka si odsedí doživotní trest
Petr Zelenka
Petr Zelenka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kauza takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky skončila. Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání a potvrdil pro něj doživotní trest vězení.

"Je sice málo pravděpodobné, že by obviněný v případě pobytu na svobodě ještě někdy pracoval ve zdravotnickém zařízení, avšak s ohledem na jeho naprostou neúctu k lidskému životu nelze spolehlivě vyloučit, že by obdobnou trestnou činnost mohl opakovat i v jiném prostředí a jiným způsobem," citovala ČTK usnesení senátu Nejvyššího soudu s předsedou Vladimírem Veselým.

Podle soudců spáchal Zelenka čin "svým charakterem a rozsahem naprosto ojedinělý" a pravděpodobnost nápravy je velmi malá.

Petr Zelenka byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset pokusů o vraždu. Zelenka vraždil na oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice tak, že lidem podával lék heparin, který způsobuje ředění krve.

Později přišli kriminalisté na to, že Zelenka má na svědomí nejspíš ještě další tři úmrtí. Jako doživotně odsouzený ale nebyl za další vraždy potrestán.

Soud: Neměl žádnou úctu k životu

Nejvyšší soud se tak shodl se soudními znalci, kteří už dříve konstatovali, že Zelenka neměl úctu k lidskému životu. Nečekalo se, že by takzvaný heparinový vrah mohl u Nejvyššího soudu uspět.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly. Znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud ´jeho kůň´ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

 

Právě se děje

Další zprávy