Nejvyšší soud se zastal muže, který v nouzovém stavu ukradl housky. Zrušil mu trest

ČTK ČTK
16. 6. 2021 14:07
Nejvyšší soud se ve středu zastal dvou mužů odsouzených za krádeže v době koronavirové pandemie, včetně zloděje pěti housek. Původně dostali tresty podle přísnější sazby. Ministryně Marie Benešová (za ANO) podala v jejich prospěch stížnosti, jiný opravný prostředek už nebyl k dispozici. V obou případech senáty NS konstatovaly, že skutečně došlo k porušení zákona.
Foto: iStock

Soud se ve středu konkrétně zabýval sledovaným případem krádeže pěti housek. Plně se ztotožnil s argumentací Benešové. "NS zrušil napadené rozsudky v celém rozsahu a Městskému soudu v Brně přikázal, aby věc znovu projednal a rozhodl, vázán právním názorem nejvyšší soudní instance," sdělil mluvčí NS Petr Tomíček.

Pachatel Lukáš Kalina za krádež pěti housek v nouzovém stavu dostal 1,5 roku vězení. Byl recidivista, navíc v podmínce. Hlavním důvodem pro uložení vyššího trestu však bylo to, že spáchal čin v nouzovém stavu. NS ale později v jiných řízeních dospěl k závěru, že ne každá krádež v nouzovém stavu má být postihovaná přísněji. Pokud její provedení a další okolnosti nesouvisí s mimořádnou situací, lze ukládat normální tresty. Kalina se už dříve dostal z vězení na podmínku.

Soud se ve středu dále zabýval také kauzou, kterou původně řešil Okresní soud v Karlových Varech. Stížnosti, kterou podala Benešová, vyhověl jen částečně, protože porušení zákona se projevilo jen v některých bodech výroku soudního rozhodnutí.

"I zde přikázal NS Okresnímu soudu v Karlových Varech, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl," uvedl Tomíček.

Video: V nouzovém stavu padaly nesprávné tresty, bude nás to stát stovky milionů, říká Dušek

Rok si teď budeme platit slušně velkou věznici plnou lidí jenom proto, že dostali trest, který dostat neměli, říká ekonom z Právnické fakulty UK. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy