Nejvyšší soud přerušil Nečesanému trest. Nevěřil jsem, že mě pustí, řekl před věznicí

ČTK Domácí Marek Pokorný ČTK, Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 21. 12. 2016 15:42
Výkon trestu Lukáši Nečesanému, který byl pravomocně odsouzen na 13 let za pokus o vraždu kadeřnice, přerušil Nejvyšší soud. "Příkaz k propuštění obviněného již byl doručen příslušné věznici," napsal mluvčí soudu Petr Tomíček. Toto rozhodnutí podle něj nepředjímá konečné rozhodnutí o dovolání, které Nečesaný k Nejvyššímu soudu podal. To může "i za těchto okolností skončit jakýmkoli výsledkem v rámci možností daných zákonem", napsal mluvčí.
Lukáš Nečesaný opouští věznici.
Lukáš Nečesaný opouští věznici. | Foto: ČTK

BrnoLukáš Nečesaný počká na verdikt Nejvyššího soudu (NS) na svobodě. Soud mu ve středu přerušil výkon 13letého trestu vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, dokud nerozhodne o jeho dovolání. V minulosti už NS jednou nařídil, aby justice Nečesaného kauzu znovu projednala. Odpoledne Nečesaný opustil plzeňskou věznici Bory.

Nynější usnesení o přerušení výkonu trestu však nijak nepředjímá konečné rozhodnutí, zdůraznil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

"Nevěřil jsem tomu, že mě pustí. Ve věznici jsem pořád myslel na rodinu," řekl Nečesaný po propuštění z plzeňské věznice Bory. S rodinou a dalšími blízkými chce nyní strávit vánoční svátky. Pobyt ve věznici označil za těžký, ale dodal, že tam poznal lidi, kteří mu pomohli. V budoucnu plánuje studovat vysokou školu. Nečesaného, který působil velmi pozitivně, si pět minut po jeho propuštění vyzvedla manželka, která pro něj přijela v automobilu s tchánem.

Zprávu o jeho propuštění se rodina Nečesaného dověděla od Aktuálně.cz. A zaskočila ji. "Nedokážu to komentovat, musím se z toho vzpamatovat. Hned pro něj vyrážíme," uvedla Veronika Nečesaná, která se s manželem sblížila v době, kdy si odpykával první uložený trest, a krátce po jeho propuštění se vzali.

"Nejhorší je ještě před námi. Ta nejistota, jak ten soud nakonec rozhodne," dodala po chvíli Nečesaná a poukázala na to, že Nejvyšší soud zatím o samotném dovolání nerozhodl. A je stále možné, že jej protentokrát zamítne. "Už jednou ho zavřeli a pustili, nyní podruhé. Kdyby ho měli zavřít potřetí, tak už by to bylo na blázinec," uvedla třiadvacetiletá Nečesaná, která má s manželem desetiměsíční dceru.

Svůj první zásah v Nečesaného prospěch odůvodnil Nejvyšší soud pochybnostmi o důkazech. Odvolací Vrchní soud v Praze ale vynesl znovu stejný verdikt. Následovalo druhé dovolání. Podle obhajoby se nepodařilo rozptýlit pochybnosti o Nečesaného vině a mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními je extrémní rozpor.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn. Život jí zachránili lékaři, po útoku trpěla výpadkem paměti.

Nečesaný přiznává, že v kadeřnictví byl – prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný až po jeho odchodu. Podle verdiktu mladíka usvědčují například pachové stopy, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači. Motiv činu byl podle verdiktu majetkový, Nečesaný měl dluhy.

Podle Nečesaného policisté "udělali z dvacetiletého kluka na zakázku vraha". Poté, co jej NS při svém prvním rozhodování propustil z výkonu trestu na svobodu, oženil se a stal se otcem. Poté musel znovu do vězení nastoupit.

Pražský vrchní soud se kauzou zabýval třikrát. Napoprvé ji vrátil královéhradeckému soudu k novému projednání, napodruhé Nečesanému o tři roky snížil původní šestnáctiletý trest s odůvodněním, že pachatel je mladý a že je možné, že se z potrestání poučí. Napotřetí znovu uložil 13 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy