Spor o Zemanovo zdraví mohla policie odložit, potvrdil Nejvyšší soud. Stížnost zamítl

ČTK ČTK
31. 7. 2019 10:17
Policie mohla odložit trestní oznámení Pražského hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka, který předloni před prezidentskými volbami na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu, což Hrad popřel. Na odložení případu si stěžoval tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, soud ale jeho stížnost zamítl jako nepřípustnou a potvrdil, že policisté nepochybili. Zeman vede s Bartíkem civilní spor také u Městského soudu v Brně, projednávání případu začne v září.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Podle mluvčího soudu Petra Tomíčka je rozhodnutí, které ministr napadl, plně v kompetenci státního zastupitelství. "Rozhodnutí policie navíc není konečné. Kdykoliv se objeví nové skutečnosti, mohou se procesy přípravného řízení znovu zahájit. Není proto důvod, aby se tím Nejvyšší soud zabýval," uvedl Tomíček.

Bartík řekl, že Nejvyšší soud nemohl rozhodnout jinak. "Stížnost byla od začátku nepřípustná. Prezident hrubě zneužívá svoje vrchnostenské postavení, když nátlakem skrze kancléře (Vratislava) Mynáře přiměl bývalého ministra, aby podal nezákonný instrument v můj neprospěch. Zatahuje tak osobní rovinu a mstu do své funkce, zneužívá funkci," uvedl brněnský politik.

Bartík koncem roku 2017 před prezidentskými volbami, které se konaly v lednu 2018, napsal na Facebooku, že má Zeman rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Příspěvek zdůvodnil tím, že má veřejnost před volbami právo vědět, jak je na tom Zeman, který obhajoval prezidentský mandát. Hrad však tvrzení popřel.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil nynější rozhodnutí soudu za velmi smutné. "Soud totiž posvětil, že kdokoliv může o komkoliv lhát. V době boje s dezinformacemi je to precedentní průlom. Neblahý ve svých důsledcích," napsal na Twitteru.

Zlý úmysl policie ani žalobce nenašli

Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na politika trestní oznámení a také se obrátila na soud. Policie trestní oznámení odložila, proti čemuž se Hrad neúspěšně bránil u dozorujícího státního zástupce Arneho Nekuly. Na Zemanův podnět se pak tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) obrátil na soud a na rozhodnutí státního zástupce si stěžoval.

Ze stížnosti zveřejněné na webu ministerstva vyplynulo, že podle Kněžínka nebyly splněné podmínky pro odložení trestního oznámení, protože podezření ze spáchání trestného činu nebylo rozptýleno. Bartík si podle Kněžínka musel být vědomý závažnosti a dopadu svého činu, a proto by měla policie v dalším řízení zkoumat jeho motivaci.

Ministr zároveň uvedl, že Bartíkovy informace o Zemanově zdraví byly nepravdivé. Policisté prezidentův zdravotní stav ověřovali na základě posudku znalce Pavla Šlampy, který vycházel mimo jiné ze zprávy vypracované v listopadu 2017 lékařským konsiliem. V posudku napsal, že vyšetření nepotvrdilo pokročilý ani raný zhoubný nádor.

Nekula ani policie však neshledali, že by Bartík příspěvek napsal se zlým úmyslem. Ohledně možného poškození cizích práv Nekula dospěl k závěru, že následky nebyly u Zemana doložené.

 

Právě se děje

Další zprávy