Nejvyšší soud: Justice řešila Čunkův případ nezákonně

Eliška Bártová Veronika Skálová Eliška Bártová, Veronika Skálová
1. 10. 2009 15:36
Nejvyšší soud konstatoval, že byl porušen zákon v neprospěch Čunka

Brno - Nejvyšší soud v Brně dnes projednal stížnost ministryně spravedlnosti na porušení zákona ve vyšetřování kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

V 11:30 dnes vynesl soudní senát verdikt. Podle něj došlo při vyšetřování Čunkovy kauzy k porušení zákona. Důvodem je převedení věci ze Vsetína do Přerova.

Podle Nejvyššího soudu došlo k porušení zákona tím, že o stížnosti Jiřího Čunka na zahájení trestního stíhání rozhodoval věcně i místně nepříslušný státní zastupce.

Podle soudu měl o stížnosti obviněných rozhodnout státní zástupce ve Vsetíně, nikoliv v Přerově.

"Napadená usnesení, kterými byly stížnosti Jiřího Čunka zamítnuty, jsou nezákonná" okomentoval předseda soudního senátu Petr Šabata usnesení, kterými přerovský státní zástupce zamítl Čunkovu stížnost. "Došlo k porušení zákona v neprospěch obviněných."

Podle soudce totiž pokud by rozhodoval místně příslušný státní zástupce, mohlo jeho rozhodnutí být ve prospěch obviněných.

Nejvyšší soud napadená usnesení zrušil. Zároveň však konstatoval, že není potřeba dalších kroků. Podle soudce totiž došlo k nápravě tím, že státní zástupce posléze zcela zastavil stíhání Jiřího Čunka.

"Došlo k napravení nezákonností," uvedl na závěr předseda senátu. "Usnesením o zastavení trestního stíhání bylo de facto rozhodnuto o jejich stížnosti."

Podle předsedy senátu rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova o zastavení Čunkova stíhání nezákonnosti napravilo a případ tím skončil.

Oprávněnost rozhodnutí o zastavení stíhání Čunka však Nejvyšší soud nezkoumal.

"Co se týká mně osobně, tak ta kauza je uzavřena. Ale to, aby nepracovali v justici lidé, kteří porušují zákon ve prospěch někoho, to znamená na základě jakékoli korupce pracují na objednávku, tak na tom pracovat budu určitě," řekl novinářům exministr.

Slíbil také zveřejnit na internetu všechny spisy související s případem, který pokládá za vykonstruovaný, aby se s nimi lidé mohli seznámit.

Čunkovo prohlášení

Deníku Aktuálně.cz se podařilo ještě před zahájením líčení získat jeho vyjádření připravené pro dnešní soudní líčení.

Senátor v něm uvádí důvody, které nasvědčují tomu, že vyšetřování jeho údajného úplatku bylo ve "vyšším zájmu, jehož politický účel je více než zjevný."

Čunek ve svém vyjádření pro soud upozorňuje především na neoprávněnost předání jeho trestní věci z okresního zastupitelství ve Vsetíně, do Přerova. Zároveň upozorňuje na skutečnost, že jistou dobu neměl nad vyšetřováním jeho případu dozor státní zástupce.

Kritizuje také nestandartní postup vyšetřujících policistů a fakt, že prověřovali jeho majetkové poměry až dvacet let zpět.

Na neoprávněnosti šetření v Přerově postavila svoji stížnost také ministryně Daniela Kovářová. Státní zástupce dnes před Nejvyšším soudem uvedl, že rozhodnutí o zahájení trestního řízení bylo vydané místně nepříslušným orgánem, čímž došlo k porušení zákona.

Již před rokem však soudce Vojtěch Cepl dospěl k závěru, že v kauze Jiřího Čunka se v jeho prospěch angažovala "justiční mafie". Jejím členem byl označen mimo jiné také místopředseda Nejvyššího soudu Petr Kučera.

Co zjistila inspekce...

Vyšetřovatel Čunkovy kauzy Milan Šošovička
Vyšetřovatel Čunkovy kauzy Milan Šošovička | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čunek ve svém vyjádření pro soud zároveň upozornil na nestandardní postupy vyšetřujících policistů. Na podporu svých argumentů soudu přiloží také výtažek z šetření inspekce ministerstva vnitra.

Inspekční zpráva upozorňuje především na manipulaci se spisem a na atypické chování policistů. "S trestním spisem Jiřího Čunka se manipulovalo a byly volně pořizovány jeho kopie, aniž o tom byly vyhotoveny patřičné záznamy do spisu a předávací protokoly," uvádí se ve výčtu zjištění Inspekce MV. "Spisový přehled nebyl veden v reálném čase, což umožnilo účelovou manipulaci se spisem."

Zároveň Čunek poukazuje na zjištění inspekce, že vyšetřující policisté si často telefonovali s rodinnými příslušníky státního zástupce Radima Obsta.

"Policista Šošovička měl v době šetření trestní věci Jiřího Čunka k dispozici několik mobilních telefonů a v nich střídal několik sim karet," uvádí se ve výtahu z inspekční zprávy. "Z nich pak čile komunikoval nejen s dozorovým zástupcem Obstem, ale ve více než 100 případech s telefonem, který byl v držení manželky tohoto dozorového státního zástupce."

 

Právě se děje

Další zprávy