Nejvyšší soud: Benešová se nemusela omlouvat Vesecké

ČTK ČTK
17. 1. 2013 18:07
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně hovořila o "justiční mafii"
Marie Benešová.
Marie Benešová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se nemusela omlouvat za výroky o justiční mafii, které pronesla v roce 2007 například na adresu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Rozhodl tak Nejvyšší soud.

ČTK to dnes řekl jeho mluvčí Petr Knötig. Případem se bude znovu zabývat Vrchní soud v Praze.

"Nejvyšší soud označil rozsudek za nesprávný a věc vrátil Vrchnímu soudu k novému projednání a rozhodnutí. Bližší odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím nelze sdělovat, dokud nebudou důvody známy účastníkům řízení," uvedl Knötig.

Benešová se musela omluvit za výroky, kterými představitele justice včetně bývalého místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery, obvinila z ovlivňování některých případů, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Renata Vesecká.
Renata Vesecká. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rozhodl o tom v únoru 2011 pražský vrchní soud, který tak zrušil předchozí opačný verdikt krajského soudu v Praze.

To ale nyní neplatí. Případ se vrací k pražskému vrchnímu soudu. Ten je nyní vázán právním názorem Nejvyššího soudu, jehož bližší podrobnosti Knötig dnes neuvedl.

Benešová původně chtěla žádat Nejvyšší soud o odklad rozhodnutí. Nakonec ale ustoupila s tím, že se omluví a zaplatí náklady soudního řízení.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy