Nejvyšší muž české armády dostal Řád čestné legie

Martina Macková
15. 11. 2008 15:15
Vlastimila Picka vyznamenal francouzský prezident
Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek po návratu uvedl, že žádná další bezpečnostní opatření český kontingent přijímat nebude. Proti nástražným výbušným zařízením, které zasáhlo českou hlídku, podle něj neexistuje účinná obrana.
Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek po návratu uvedl, že žádná další bezpečnostní opatření český kontingent přijímat nebude. Proti nástražným výbušným zařízením, které zasáhlo českou hlídku, podle něj neexistuje účinná obrana. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Paříž - Francie udělila náčelníkovi Generálního štábu české armády Vlastimilu Pickovi své nejvyšší státní vyznamenání, Řád čestné legie.

Francouzský prezident tak ocenil Pickovu práci při rozvoji spolupráce armád obou států.

Informoval o tom server čt24. Řád s hodností komandéra český generálporučík přijal už včera v Paříži od svého francouzského protějšku Jeana Louise Georgelina.

Kdo je Picek

Věk: 50 let

Hodnost: generálporučík (od května 2006)

Zaměstnání: náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky, která
zajišťuje úkoly související s výkonem pravomocí prezidenta jako velitele
ozbrojených sil (od 1. května 2003 do 28. února 2007)

Kariéra: generální štáb české armády (náčelník sekce velení a řízení),
náčelník spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany
(1994)

Vzdělání: Vojenská akademie v Brně

Rodina: ženatý, dva synové

Picek žádal generála Jeana Louise Georgelina o podporu v době českého předsednictví Evropské unii, zejména při armádních operacích, s nimiž nemá Česká republika zkušenosti, například námořních akcí.

Georgelin nabídl české straně pro výcvik vojáků do Afghánistánu výcvikové zařízení francouzské armády v Saillagousse v Pyrenejích. Už letos se tam připravovali piloti českých vrtulníků a česká armáda s jeho využitím počítá i nadále.

V Afghánistánu působí zhruba 500 Čechů a vláda tam chce příští rok poslat dalších 200 vojáků. Letos přišli v Afghánistánu o život dva čeští vojáci, loni zahynul jeden.

Vlastimil Picek, někdejší šéf Vojenské kanceláře prezidenta, převzal velení generálního štábu české armády loni v únoru od Pavla Štefky.

Náčelník generálního štábu je nejvýše postaveným vojákem s nejvyšší hodností i pravomocemi a armádu řídí. Jeho přímým nadřízeným je ministr obrany, náčelník generálního štábu má prakticky stejné postavení jako jeho náměstci.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy