Úřady chybně zadávaly zakázky, zjistili kontroloři. Šlo o nákup aut i výuku angličtiny

ČTK ČTK
31. 7. 2017 8:15
Nejvyšší kontrolní úřad objevil nedostatky při zadávání zakázek a také chyby v účetnictví u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Úřadu pro ochranu osobních údajů a Úřadu průmyslového vlastnictví. Kontroloři prověřili, jakým způsobem úřady hospodařily se státními penězi v letech 2013 až 2015.
Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Nedostatky při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Kontroloři prověřili, jakým způsobem úřady hospodařily se státními penězi v letech 2013 až 2015. Informoval o tom mluvčí NKÚ Václav Kešner. 

Podle SÚJB jsou formální požadavky na zadávání zakázek přísné a vyhovět jim nepovažuje za optimální, kontrolu ale pokládá za přínosnou, neboť umožňuje doladit "drobné" nedostatky v hospodaření úřadu. ÚOOÚ uvedl, že nedostatky napravil.

Celkem NKÚ prověřil vzorek 79 milionů korun a majetek v hodnotě téměř 15 milionů korun. Zjišťoval jakým způsobem úřady nakupovaly například právní služby, úklid a ostrahu, jak pořizovaly jazykové vzdělávání, nakupovaly služební automobily, ale také například jakým způsobem pronajímaly majetek. Kontrola se zaměřila rovněž na vedení účetnictví.

SÚJB například rozdělil zakázku na nákup tří automobilů celkem za téměř dva miliony korun a získal je tak zvlášť v režimu zakázek malého rozsahu. Podle kontrolorů měl ale zakázku zadat najednou. Úřadu také vytýkají, že stanovil velmi konkrétní požadavky na vozidlo. "Takto stanovené parametry odpovídaly pouze jednomu vozidlu od konkrétní značky, čímž SÚJB diskriminoval ostatní potenciální uchazeče, a tak porušil zákon o veřejných zakázkách," uvedl NKÚ.

SÚJB ale oponuje, že vycházel z kritéria celkové hospodárnosti a dlouhodobé koncepce obnovy autoparku. "Ustupovat od požadavků jen proto, aby bylo vyhověno přísně formálním procedurálním požadavkům, nepovažujeme za optimální," sdělila vedoucí oddělení strategie SÚJB Miroslava Leflerová.

Zásadu zákazu diskriminace se nepodařilo podle kontrolorů dodržet ani ÚOOÚ, který v letech 2011, 2013 a 2015 uzavřel bez soutěže smlouvy dohromady za téměř jeden milion korun na výuku anglického jazyka přímo s jedním dodavatelem.

Kontroloři se rovněž zaměřili na jednotkové ceny za nákup služeb. Například za pravidelný měsíční úklid plochy 100 metrů čtverečních platil ÚPV 816 korun a ÚOOÚ 1548 korun. Nižších cen ÚPV dosáhl také při nakupování ostrahy, kdy za hodinu práce pracovníka ostrahy firmě platil 82 korun, ÚOOÚ za tutéž službu vynaložil 121 korun.

"ÚPV celkově platil za úklid a ostrahu méně, než jsou průměrné ceny těchto služeb uváděné Českým statistickým úřadem," poznamenal NKÚ. Hodinu výuky anglického jazyka ale naopak ÚPV nakupoval v porovnání se SÚJB dvakrát dráž. ÚPV za hodinu platil 550 korun, SÚJB pak 254 korun. "Celkově se zjištěné jednotkové ceny výrazně nelišily od typově obdobných cen zjištěných při podobných kontrolách," dodali kontroloři.

Při kontrole NKÚ také zjistil, že účetnictví SÚJB a ÚPV nebylo v letech 2013 až 2015 správné a úplné. "Oba úřady například neúčtovaly o všech účetních případech či zatřídily výdaje na nesprávnou rozpočtovou položku," uvedl NKÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy