Nejvyšší kontrolní úřad prověří nákup ochranných pomůcek. Požádal ho o to Babiš

ČTK ČTK
6. 5. 2020 11:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal dopisem prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby úřad prověřil nákupy zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu. Kala premiéra v odpovědi ujistil, že Nejvyšší kontrolní úřad se tomuto tématu věnuje od samého počátku. Úřad zpracovává podklady pro kontrolu, kterou by měl zařadit do svého letošního plánu.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Vláda ČR

"Úřad situaci sleduje, analyzuje a shromažďuje potřebné podklady. Mimo jiné Nejvyšší kontrolní úřad získává také informace od zahraničních nejvyšších kontrolních institucí, aby mohl ve své kontrole poskytnout i mezinárodní srovnání," uvedla mluvčí úřadu.

Babiš o svém záměru požádat Nejvyšší kontrolní úřad o kontrolu informoval minulý týden ve sněmovně, když před poslanci obhajoval žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Někteří opoziční poslanci vyjadřovali pochybnosti o tom, zda byly nákupy hospodárné a transparentní.

"Chápu, že byly různé spekulace a kritika, jak se nakupoval zdravotnický materiál, a chci vás ubezpečit o tom, že požádám Nejvyšší kontrolní úřad, aby zkontroloval veškeré nákupy všech resortů v době nouzového stavu, aby nebyly pochybnosti o tom, že to proběhlo transparentně a objektivně vzhledem k dané situaci," řekl Babiš.

NKÚ nyní připravuje změnu letošního plánu kontrol, kterou projedná širší vedení úřadu, kolegium. Podnět ke kontrole by měl do měsíce předložit prezident Kala. "Podání pana premiéra využije Nejvyšší kontrolní úřad, jako jeden z podkladů při přípravě této kontroly," dodala mluvčí.

Kala řekl již dříve serveru HlídacíPes.org, že úřad nákupy v době nouzového stavu prověří. Z analýzy podle něj vyplývá, že různá ministerstva nakupovala různé ochranné pomůcky za výrazně rozdílné ceny. "My to monitorujeme a už na základě naší analýzy můžu říct, že když třeba respirátor typu FFP2 nakoupí jedno ministerstvo za 34 korun a jiné za 636 korun, tak je můj názor jasný: děje se tu něco nesprávného," řekl Kala.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy