Nejvyšší kontrolní úřad napadl pronájem gripenů

Pavel Baroch
28. 5. 2007 14:05
Za "nepotřebná" letadla zaplatí vojsko stamiliony
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Armáda při pořizování čtrnácti stíhaček JAS 39 Gripen podle Nejvyššího kontrolního úřadu pochybila, protože pronájem nezdůvodnila. "V koncepčních materiálech nebyla zdůvodněna potřeba počtu čtrnácti nadzvukových letounů," konstatoval prezident NKÚ František Dohnal. Za pronájem zaplatí stát prostřednictvím ministerstva obrany 19,6 miliard korun.

Armáda závěry kontrolorů odmítla. "Tvrzení, že potřeba čtrnácti nadzvukových letounů nebyla zdůvodněna, není pravdivé," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Uvedl, že klíčovým dokumentem je koncepce reformy ozbrojených sil, v němž se podle Čírtka hovoří dokonce o čtyřiadvaceti letounech. Kvůli úsporám si armáda ovšem nakonec pořídila jen čtrnáct strojů, což je dostatečný počet pro ochranu českého vzdušného prostoru.

"Stejný počet stíhaček má i srovnatelné Maďarsko," dodal Čírtek.

Armáda (ne)má málo pilotů

Kontrolní zpráva NKÚ upozorňuje i na to, že armáda má nedostatek vycvičených pilotů, především pro zmiňované gripeny.

Foto: Ondřej Besperát

Dále se v závěrech kontroly hovoří o "nedostatečném počtu patřičně vyškoleného a vycvičeného leteckého technického personálu a o nedostatečném zajištění střední úrovně údržby letounů JAS 39 Gripen".

Trvzení o nedostatku pilotů i obsluhujícího personálu ministerstvo rovněž odmítlo, i když uznalo, že zpočátku mělo pilotů jen minimální počet.

"V současné době je k dispozici dvacet jedna pilotů letounů Gripen, což je počet dostatečný k plnění všech současných úkolů. Závěr NKÚ o nedostatku pilotů je tedy v současnosti bezpředmětný," řekl ministerský mluvčí Čírtek. Dodal, že obdobná situace je i v přípqdě pozemního personálu.

Kontrolní úřad kritizuje i vyzbrojení gripenů řízenými střelami. Upozorňuje, že to vláda řešila až dodatečně, protože v zadávací dokumentaci z roku 2003 nebyl takový záměr jasně definován.

"Ministerstvo obrany uzavřelo s výrobcem dodatek ke smlouvě a cena se zvýšila o 135,9 milionů korun," uvádí se ve zprávě NKÚ. "Operační kanónová munice pro letouny JAS 39 Gripen nesmí být z důvodu nespolehlivosti používána a byla nahrazena municí určenou pro výcvik."

Za stroje L-159 zaplatí vojsko stamiliony

NKÚ se v kontrole zaměřila i na bitevní letouny L-159. Konstatuje, že si armáda v letech 2000 až 2004 pořídila 72 těchto strojů, ovšem nakonec jich potřebovala pouze dvacet čtyři. Nepotřebná letadla se vojsku zatím nepodařilo prodat, a tak jsou uloženy v hangáru Aero Vodochody.

Pokud armáda přebytečné L-159 neprodá, výdaje na jejich konzervaci a uložení dosáhnou podle prezidenta NKÚ Františka Dohnala v letech 2006 až 2010 částky 346,6 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy