Praha - Strany vládní koalice houfně ztrácejí voliče, alespoň podle aktuálního průzkumu agentury STEM.
Z něj vyplývá, že od června 2006, kdy se uskutečnily poslední parlamentní volby, přišly o značnou část příznivců.
Vůbec nejviditelnější je úbytek u nejmenší sněmovní partaje - Strany zelených. Ta ztratila polovinu svých voličů.
Kdyby se o složení dolní komory parlamentu rozhodovalo nyní, mohli by zelení počítat s pouhou polovinou voličů. Osmadvacet procent lidí uteklo k sociálním demokratům, dalších 15 % k demokratům občanským. Necelá desetina voličů by váhala, zda SZ dát hlas znovu.
Rozklad voličstva zelených potvrzují i průzkumy preferencí. V lednu agentura Median dokonce zjistila, že by SZ dostala pouze 2,7 % hlasů a do sněmovny by se neprobojovala. Průzkumy jiných agentur byly příznivější, ale přesto balancují na hranici pěti procent.
"My si velmi dobře uvědomujeme situaci, ve které jsme," řekl nedávno v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz předseda SZ Martin Bursík. "Důležité je si říct, kdo je náš volič. Je to nejmladší volič, s tím souvisí liberální vnímání, ochota k reformám a moderním přístupům," dodal.
Nejvěrnější voliče mají komunisté
Ani ODS nemůže být příliš spokojena se sympatiemi své voličské základny. Průzkum totiž ukázal, že by devět procent lidí, kteří ji volili v roce 2006, dalo dnes svůj hlas ČSSD, další čtyři procenta voličů jsou nerozhodnutá a stejný počet by raději volil neparlamentní strany.
Obdobně jsou na tom i lidovci - 9 % jejich voličů by se nyní přiklonilo na stranu ČSSD, tři procenta k ODS a zůstávají na vážkách.
Nejvěrnějšími voliči oplývá KSČM - zachovala si přízeň 94 procent z nich. O pouhá tři procenta "zaostává" ČSSD. Průzkum navíc ukázal, že od ČSSD utíkají voliči ke KSČM (3 %) a naopak (5 %).
Sociální demokraté mohou být spokojeni i s preferencemi mezi těmi, kteří v posledních parlamentních volbách nehlasovali. Na svoji stranu celou třetinu nevoličů, dalších 16 procent by dalo svůj hlas ODS.