Mimořádná zpráva

Průzkum: Nejvíce Čechů se hlásí k pravici. Levici volí starší a méně vzdělaní lidé

ČTK ČTK
7. 9. 2018 16:31
Ukázal to průzkum CVVM, který společnost provedla v druhé polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - K pravé části politického spektra se v Česku hlásí největší část veřejnosti. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je to přes 38 procent občanů, přičemž od loňského roku se jejich počet zvýšil zhruba o tři procentní body.

S levicí sympatizuje zhruba stejně jako před rokem téměř 27 procent občanů a k politickému středu se řadí čtvrtina lidí, před rokem jich bylo o dva procentní body více.

Na levopravé politické škále se nedokáže zařadit desetina lidí. Jejich počet tak od loňského roku mírně stoupl. "V letech 2016 a 2017 se na úkor klesajícího podílu levice zvyšovalo zastoupení středu a oproti období let 2013 až 2015 se zvýšil i podíl lidí, kteří se na levopravé škále nedokážou zařadit," uvedli autoři průzkumu.

Vyhraněně levicoví jsou zejména voliči KSČM, také příznivci sociální demokracie se převážně řadí do levé části spektra. Naopak výrazně pravicově orientováni jsou voliči ODS a TOP 09. Pravicová orientace mírně převládá také u lidí, kteří preferují STAN nebo piráty. Voliči ANO a lidovců se podle průzkumu častěji řadí k pravici než levici, u stoupenců SPD je vyrovnané zastoupení levice, středu i pravice.

Politickou orientaci ovlivňují také věk a vzdělání lidí a to, jak hodnotí svou životní úroveň. Do levé poloviny spektra se řadí především lidé starší, s nižším vzděláním a se špatnou životní úrovní. Jak vzdělání roste, miska vah se přiklání k pravici. K ní více tíhnou i ti, kteří považují životní úroveň své domácnosti za dobrou.

CVVM provedlo průzkum v druhé polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Sněmovna schválila navýšení důchodů o 300 korun i příspěvek za každé vychované dítě

Sněmovna v pátek schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023. Novelu, jež by také zavedla možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Příspěvek za vychované dítě prosadila do vládní novely koaliční ČSSD. Jde také o dlouhodobou snahu lidovců, o jejichž konkurenční úpravě už dolní komora nehlasovala. O příspěvek se má zvyšovat zásluhová část penze, a valorizovala by se tedy podle inflace. Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025. Předčasný důchod bez sankce pro záchranáře prosadili poslanci vládního hnutí ANO.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy