Průzkum: Nejvíce Čechů se hlásí k pravici. Levici volí starší a méně vzdělaní lidé

ČTK ČTK
7. 9. 2018 16:31
Ukázal to průzkum CVVM, který společnost provedla v druhé polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - K pravé části politického spektra se v Česku hlásí největší část veřejnosti. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je to přes 38 procent občanů, přičemž od loňského roku se jejich počet zvýšil zhruba o tři procentní body.

S levicí sympatizuje zhruba stejně jako před rokem téměř 27 procent občanů a k politickému středu se řadí čtvrtina lidí, před rokem jich bylo o dva procentní body více.

Na levopravé politické škále se nedokáže zařadit desetina lidí. Jejich počet tak od loňského roku mírně stoupl. "V letech 2016 a 2017 se na úkor klesajícího podílu levice zvyšovalo zastoupení středu a oproti období let 2013 až 2015 se zvýšil i podíl lidí, kteří se na levopravé škále nedokážou zařadit," uvedli autoři průzkumu.

Vyhraněně levicoví jsou zejména voliči KSČM, také příznivci sociální demokracie se převážně řadí do levé části spektra. Naopak výrazně pravicově orientováni jsou voliči ODS a TOP 09. Pravicová orientace mírně převládá také u lidí, kteří preferují STAN nebo piráty. Voliči ANO a lidovců se podle průzkumu častěji řadí k pravici než levici, u stoupenců SPD je vyrovnané zastoupení levice, středu i pravice.

Politickou orientaci ovlivňují také věk a vzdělání lidí a to, jak hodnotí svou životní úroveň. Do levé poloviny spektra se řadí především lidé starší, s nižším vzděláním a se špatnou životní úrovní. Jak vzdělání roste, miska vah se přiklání k pravici. K ní více tíhnou i ti, kteří považují životní úroveň své domácnosti za dobrou.

CVVM provedlo průzkum v druhé polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy