Klaus mladší překonal Babiše, důvěřuje mu z předsedů stran nejvíce lidí

ČTK ČTK
4. 10. 2019 17:13
Z představitelů stran, jejichž zástupci jsou v parlamentu, věří Češi nejvíce Václavu Klausovi mladšímu. Předsedovi hnutí Trikolóra, někdejšímu členovi ODS, vyjádřilo v zářijovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěru 42 procent dotázaných. Podařilo se mu tak překonat premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterému věří 38 procent lidí.
Václav Klaus mladší na sjezdu svého nového hnutí Trikolóra
Václav Klaus mladší na sjezdu svého nového hnutí Trikolóra | Foto: ČTK

Do průzkumu zařadili sociologové 19 představitelů stran a hnutí se zastoupením ve sněmovně. U všech z nich převažovala nedůvěra veřejnosti nad důvěrou. Nejlépe na tom byl Václav Klaus mladší, kterému věřilo 42 procent respondentů, zatímco opačný postoj zaujalo 44 procent.

Mezi ostatními politiky se relativně nejvyšší důvěře těší Andrej Babiš. Důvěru mu vyjádřilo 38 procent lidí. Zároveň mu ale 56 procent nedůvěřovalo.

Na třetím a čtvrtém místě z hlediska důvěry se umístili předsedové pirátů a SPD. Ivanu Bartošovi a Tomiu Okamurovi věřilo shodně 29 procent občanů. Předseda pirátů má ale nižší podíl nedůvěřujících, a to 54 procent oproti 60 procentům u Okamury.

Hamáček se propadl

Na pátém místě skončil lídr sociálních demokratů a ministr vnitra Hamáček. Důvěryhodným politikem byl pro čtvrtinu respondentů, zatímco pro 55 procent je nedůvěryhodný. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z května je nejvýraznější změnou pokles důvěry veřejnosti právě u předsedy ČSSD. Podíl důvěřujících klesl Hamáčkovi o čtyři procentní body, zatímco podíl nedůvěřujících o osm bodů vzrostl.

Zlepšení si v zářijovém průzkumu připsal hlavně předseda SPD Okamura. V jeho případě podíl důvěřujících vzrostl o pět procentních bodů při současném poklesu nedůvěřujících rovněž o pět bodů.

Průzkum CVVM se konal mezi 7. a 17. zářím. Zapojilo se do něj 1046 obyvatel ČR starších 15 let.

Podíl lidí, kteří vyjádřili důvěru a nedůvěru politikům (v pct.):

Politik Strana/hnutí Důvěra Nedůvěra Rozdíl důvěra/nedůvěra
Václav Klaus ml. Trikolóra 42 44 -2
Andrej Babiš ANO 38 56 -18
Ivan Bartoš Piráti 29 54 -25
Tomio Okamura SPD 29 60 -31
Jan Hamáček ČSSD 25 55 -30
Vojtěch Filip KSČM 23 57 -34
Jaroslav Faltýnek ANO 23 53 -30
Jiří Pospíšil TOP 09 19 49 -30
Petr Fiala ODS 19 54 -35
Vít Rakušan STAN 16 32 -16
Roman Onderka ČSSD 16 35 -19
Jan Farský STAN 14 36 -22
Radim Fiala SPD 14 41 -27
Markéta Pekarová Adamová TOP 09 13 33 -20
Olga Richterová Piráti 11 23 -12
Alexandra Udženija ODS 11 41 -30
Marek Výborný KDU-ČSL 10 27 -17
Petr Šimůnek KSČM 8 21 -13
Šárka Jelínková KDU-ČSL 5 21 -16

Zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy