Největší zelená kampaň začala. Ve Zlaté kapličce

Pavel Baroch
25. 3. 2009 20:45
Miliony korun na zákon o radikálním snižení emisí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Hnutí Duha, jedna z nejvlivnějších nevládních organizací v zemi rozjíždí velkorysou kampaň, která má v historii Česka mezi ekologickými sdruženími jen těžko srovnání.

Organizace chce po vzoru Velké Británie prosadit zákon, v němž by se republika zavázala, že do roku 2050 bude snižovat emise skleníkových plynů o dvě procenta ročně.

Kampaň s názvem Velká výzva vyjde na miliony korun. "Náklady pokryjí zahraniční nadace," řekl Aktuálně.cz Petr Machálek, ředitel Hnutí Duha.

Dodal, že například krátký spot, který by se měl objevit v klubových kinech, na internetu a možná i v televizi, vyšel bezmála na sto tisíc korun. Hnutí Duha chce oslovovat průmyslníky, umělce, politiky, na podporu své kampaně zřídilo i speciální internetovou stránku www.velkavyzva.cz.

"Letos v létě se například chystáme okupovat velké kulturní festivaly," poznamenal Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Foto: Pavel Baroch

Dodal, že pád vlády Mirka Topolánka kampaň nijak neovlivní. "Ani jsme nepředpokládali, že by se návrh zákona dostal do parlamentu toto volební období," řekl Aktuálně.cz Kotecký.

Kampaň ve Zlaté kapličce

Hnutí Duha oznámila zahájení kampaně v Národním divadle, na provozní budově Zlaté kapičky je totiž největší sluneční elektrárna v Praze, která ročně ušetří desítky tun skleníkového oxidu uhličitého. Lidé z Duhy věří, že podobných projektů by mohlo po přijetí zákona vznikat mnohem více.

Stejně jako ve Velké Británii, kde parlament schválil obdobný zákon vloni, bude organizace usilovat o širokou politickou a společenskou podporu.

Nechceme 101 poslaneckých hlasů, chceme víc

"Nechceme se domoci jenom sto jednoho hlasu," řekl Kotecký, podle něhož už začalo i vyjednávání mezi politiky. V Británii se přitom na zákonu shodla nejen vláda s opozicí, ale i ekologické a humanitární organizace, podpořily ho rovněž odbory a Konfederace britského průmyslu.

Podobné kampaně za přijetí zákona o snižování skleníkových plynů v současnosti organizují partnerská sdružení v dalších patnácti evropských zemích. "V některých zemích se už podařilo dostat zákon do parlamentu," dodal Kotecký a jmenoval například Finsko nebo Irsko.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ropa za 390 milionů denně

Česko přitom patří s 12 tunami oxidu uhličitého na obyvatele a rok k evropským emisním rekordmanům. Na omezování skleníkových plynů může podle Hnutí Duha vydělat průmysl i domácnosti.

Ekonomiku posílí moderní, zelené technologie, rodiny díky zateplování domů ušetří za vytápění a sníží se i závislost na dovozu strategických sutrovin.

"Česká ekonomika loni každý den utratila 390 milionů korun jenom za dovoz ropy," připomněl Martin Mikeska z Hnutí Duha. "Zateplování budov a další opatření mohou snížit energetickou náročnost českých domů asi o 60 procent," dodal.

Organizace před časem zveřejnila studii, podle níž už současné efektivní technologie mohou srazit "hlad" českého průmyslu po energiích o více než pětinu, tedy o ekvivalent dvou jaderných elektráren v Dukovanech.

"Větrné elektrárny, které u nás lze rozumně postavit, aniž by vznikly škody v krajině, vyrobí dost elektřiny pro 700 tisíc domácností," připomněl Mikeska z Hnutí Duha.

Přesné znění zákona organizace nepředloží

Návrh zákona, v němž by se Česko zavázalo snížit skleníkové emise do roku 2050 o asi 80 procent, ovšem Hnutí Duha nepředložilo. A nemá to v úmyslu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Děláme to záměrně. Debata se pak může rychle utopit v detailech," vysvětlil Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Jedním z principů předlohy by mělo být to, že by vláda každoročně předložila parlamentu návrh konkrétních kroků na omezení emisí v následujících čtyřech letech. Zároveň by se zkontrolovalo uplynulé období, přičemž by se hodnotil průměr za pět let, aby údaje nezkreslila třeba jedna extrémní zima.

"Zákon zcela záměrně neříká, jak by se mělo snižování emisí zajistit. Vtip britské legislativy je v tom, že stanoví pouze rámcový princip a nechává na vládách, jak cílů dosáhnout," trvdí Kotecký. Po britském vzoru by měla vzniknout i nezávislá komise, která by hodnotila dodržování zákona.

Podle průzkumu veřejného mínění agentury Factum invenio z přelomu února a března by se zákonem, který by závazně stanovil postupné snižování skleníkových emisí rok po roku na příštích 40 let, souhlasilo 66 procent lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy