Nejvíc o ovlivnění eurovoleb stojí Rusko. Další se ale mohou inspirovat, říká šéf BIS

Radek Dragoun Radek Dragoun
13. 3. 2019 16:53
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na zasedání senátního zahraničního výboru uvedl, že česká kontrarozvědka se před blížícími se květnovými volbami do Evropského parlamentu více zaměřuje na případné snahy o jejich ovlivnění. Prohlásil, že největší zájem o to má Rusko.
Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK

"Analýzou ať už dostupných informací nebo zpravodajských informací a také událostí z minulých měsíců či let docházíme k tomu - a to nejenom v České republice, ale dochází k tomu celá zpravodajská komunita demokratických zemí světa -, že hlavním státním aktérem, který má zájem na ovlivnění voleb či demokratických procesů, je Ruská federace," prohlásil šéf české kontrarozvědky Michal Koudelka.

Upozornil však, že snahu ovlivnit volby v zemích Evropské unie nemusí mít pouze tato země. "Úspěch, kterého Rusové v minulých letech při ovlivňování podobných událostí dosáhli, může povzbudit i jiné země, aby se o něco takového pokusily. S tím je třeba počítat," zdůraznil Koudelka.

Rusku podle něj v evropských volbách půjde především o oslabení vnitřní integrace Evropské unie a oslabení jednotlivých členských zemí. K tomu používá hned několik metod. Jednou z nich jsou cílené dezinformace a snahy vyvolat ve čtenářích určité pocity. Používá však také "přímý hacking volební infrastruktury". Mezi nástroje ovlivňování voleb patří i financování a sponzorování konkrétních politických stran či kampaní.

Koudelka upozornil, že Rusové také vytvářejí falešné účty na sociálních sítích, kterými pak dezinformace šíří. K tomu slouží především takzvané trollí farmy. "Je to instituce, která má jasnou strukturu a která zaměstnává stovky lidí. V letech 2016 a 2017 měla na každý rok rozpočet asi 12 milionů dolarů, v roce 2018 se její rozpočet zdvojnásobil. Tato instituce je odpovědná za zakládání stovek a stovek falešných účtů na sociálních sítích a za rozesílání fakeových e-mailů," řekl ředitel BIS.

Rusko pro šíření své propagandy využívá také státem kontrolovaná a sponzorovaná média. "Jasným příkladem toho, jak Kreml ovlivňuje aktivity ruských médií, jsou jeho pravidelná týdenní doporučení, o čem informovat, ale také o čem neinformovat," řekl Koudelka a jako příklad uvedl televizní stanici Russia Today či zpravodajský server Sputnik, který má také českou jazykovou mutaci. Té minulý týden poskytla rozhovor ministryně průmyslu Marta Nováková, jak upozornil server Aktuálně.cz.

Jako nejznámější příklad pokusu o ovlivnění voleb ze strany Ruska zmínil šéf české kontrarozvědky americké prezidentské volby v roce 2016. Ruská vojenská zpravodajská služba se podílela na krádeži citlivých informací Demokratické strany a jejich načasovaném zveřejnění. Kreml však opakovaně jakýkoliv podíl na hackerském útoku odmítl.

Snahy o ovlivnění voleb podle Koudelky tajné služby zaznamenaly také ve Francii, Německu či při hlasování o brexitu. "Možná méně známý je případ ze Španělska, když došlo ke katalánské krizi. Španělské úřady registrovaly nárůst skupin s přímou vazbou na Rusko, které vytvářely falešné profily a posílaly falešné zprávy, na základě kterých byl vyvolán dojem, že podpora odtržení Katalánska od Španělska je výrazně větší. A to samozřejmě působilo na veřejné mínění," řekl Koudelka.

Koudelka upozornil, že kontrarozvědky mají jen omezené možnosti, jak se podobným útokům bránit. "Samozřejmě můžeme blokovat jednotlivé IP adresy, kterými dezinformace přicházejí do České republiky. Můžeme blokovat jednotlivé servery. Ale to jsou všechno kroky, které trvají velmi dlouhou dobu. A útočník velmi rychle změní kanál, kterým pak dělá totéž," vysvětlil Koudelka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy