Nejvíc o ovlivnění eurovoleb stojí Rusko. Další se ale mohou inspirovat, říká šéf BIS

Radek Dragoun Radek Dragoun
13. 3. 2019 16:53
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na zasedání senátního zahraničního výboru uvedl, že česká kontrarozvědka se před blížícími se květnovými volbami do Evropského parlamentu více zaměřuje na případné snahy o jejich ovlivnění. Prohlásil, že největší zájem o to má Rusko.
Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK

"Analýzou ať už dostupných informací nebo zpravodajských informací a také událostí z minulých měsíců či let docházíme k tomu - a to nejenom v České republice, ale dochází k tomu celá zpravodajská komunita demokratických zemí světa -, že hlavním státním aktérem, který má zájem na ovlivnění voleb či demokratických procesů, je Ruská federace," prohlásil šéf české kontrarozvědky Michal Koudelka.

Upozornil však, že snahu ovlivnit volby v zemích Evropské unie nemusí mít pouze tato země. "Úspěch, kterého Rusové v minulých letech při ovlivňování podobných událostí dosáhli, může povzbudit i jiné země, aby se o něco takového pokusily. S tím je třeba počítat," zdůraznil Koudelka.

Rusku podle něj v evropských volbách půjde především o oslabení vnitřní integrace Evropské unie a oslabení jednotlivých členských zemí. K tomu používá hned několik metod. Jednou z nich jsou cílené dezinformace a snahy vyvolat ve čtenářích určité pocity. Používá však také "přímý hacking volební infrastruktury". Mezi nástroje ovlivňování voleb patří i financování a sponzorování konkrétních politických stran či kampaní.

Koudelka upozornil, že Rusové také vytvářejí falešné účty na sociálních sítích, kterými pak dezinformace šíří. K tomu slouží především takzvané trollí farmy. "Je to instituce, která má jasnou strukturu a která zaměstnává stovky lidí. V letech 2016 a 2017 měla na každý rok rozpočet asi 12 milionů dolarů, v roce 2018 se její rozpočet zdvojnásobil. Tato instituce je odpovědná za zakládání stovek a stovek falešných účtů na sociálních sítích a za rozesílání fakeových e-mailů," řekl ředitel BIS.

Rusko pro šíření své propagandy využívá také státem kontrolovaná a sponzorovaná média. "Jasným příkladem toho, jak Kreml ovlivňuje aktivity ruských médií, jsou jeho pravidelná týdenní doporučení, o čem informovat, ale také o čem neinformovat," řekl Koudelka a jako příklad uvedl televizní stanici Russia Today či zpravodajský server Sputnik, který má také českou jazykovou mutaci. Té minulý týden poskytla rozhovor ministryně průmyslu Marta Nováková, jak upozornil server Aktuálně.cz.

Jako nejznámější příklad pokusu o ovlivnění voleb ze strany Ruska zmínil šéf české kontrarozvědky americké prezidentské volby v roce 2016. Ruská vojenská zpravodajská služba se podílela na krádeži citlivých informací Demokratické strany a jejich načasovaném zveřejnění. Kreml však opakovaně jakýkoliv podíl na hackerském útoku odmítl.

Snahy o ovlivnění voleb podle Koudelky tajné služby zaznamenaly také ve Francii, Německu či při hlasování o brexitu. "Možná méně známý je případ ze Španělska, když došlo ke katalánské krizi. Španělské úřady registrovaly nárůst skupin s přímou vazbou na Rusko, které vytvářely falešné profily a posílaly falešné zprávy, na základě kterých byl vyvolán dojem, že podpora odtržení Katalánska od Španělska je výrazně větší. A to samozřejmě působilo na veřejné mínění," řekl Koudelka.

Koudelka upozornil, že kontrarozvědky mají jen omezené možnosti, jak se podobným útokům bránit. "Samozřejmě můžeme blokovat jednotlivé IP adresy, kterými dezinformace přicházejí do České republiky. Můžeme blokovat jednotlivé servery. Ale to jsou všechno kroky, které trvají velmi dlouhou dobu. A útočník velmi rychle změní kanál, kterým pak dělá totéž," vysvětlil Koudelka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy