Rathův rozsudek natočí kamery, soud vyčlenil největší síň

ČTK ČTK
17. 7. 2015 15:14
Soud očekává, že o čtvrteční rozsudek bude značný zájem, a zamluvil největší jednací síň v budově, do které se vejde až 80 lidí.
David Rath
David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rozsudek nad bývalým poslancem a středočeským exhejtmanem Davidem Rathem obžalovaným z korupce, který zazní příští týden ve čtvrtek, mohou zaznamenat kamery.

Soud očekává značný zájem veřejnosti a médií a zamluvil největší jednací síň v budově, do které se vejde až 80 lidí.

Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

"Jednací síň má omezenou kapacitu, pojme asi 80 lidí v místech určených pro veřejnost. Vyhlášení rozsudku bude možné natáčet do chvíle, než předseda senátu vyzve kameramany, aby opustili jednací síň," upřesnila Steinerová.

Rozsudek se dozví i Novanská

Rozsudek se týká i slovenské podnikatelky Lucie Novanské, která podle obžaloby organizovala údajně ovlivněné soutěže o veřejné zakázky. Hrozí jí až deset let vězení, Jirát navrhl pět až šest let a peněžitý trest milion korun.

Případ Ratha a Novanské vyčlenil soud do samostatného jednání letos kvůli průtahům. Ve druhé části udělil v dubnu tresty devíti lidem od pěti do 7,5 roku a podmínky.

Závěr hlavního líčení přichází 23 měsíců po jeho začátku 7. srpna 2013. Ratha a zbylé aktéry kauzy zadržela policie v polovině května rok před tím. Rath byl do listopadu 2013 ve vazbě.

Soudy později uznaly, že určitou dobu byl vězněn nezákonně, exposlanec žádá odškodné.

Závěrečná řeč trvala 12 hodin

Jednání se dostalo do samého závěru tento týden, kdy Rath přednášel od pondělí do středy svou závěrečnou řeč. Čistého času zabrala téměř 12 hodin. Podrobně v ní rozebíral veřejné zakázky, kritizoval odposlechy a popisoval, v čem odmítá obžalobu státního zástupce Jiráta.

Obžaloba viní bývalého významného politika z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. Podle Jiráta měly obchodní soutěže předem vybraného vítěze, což provázela korupce.

Systém byl prý značně důmyslný, protože navenek vše vypadalo i po kontrolách úřadů v pořádku a podle zákona. Rath ale údajně bral úplatky.

Exposlanec to odmítá a tvrdí, že pokud se v odposleších baví o penězích, jde o prostředky určené na volební kampaň. Případ je podle něj politickým procesem.

 

Právě se děje

Další zprávy