FOTO Největší sbírka map a glóbů ve střední Evropě se nachází v Praze na Albertově

FOTO Největší sbírka map a glóbů ve střední Evropě se nachází v Praze na Albertově
Obsahuje originální díla Komenského nebo Hollara, vzácné rukopisy 3. vojenského mapování z vídeňského archivu, národopisné mapy P. J. Šafaříka, mapy z pozůstalosti J. Barranda i Cellův nafukovací papírový glóbus z roku 1831. Nejstarší datovaná mapka je plánek Vídně od A. Hirschvogela z roku 1547.
Mapová sbírka vznikla zároveň s Geografickým ústavem Univerzity Karlovy (1891). V roce 1913 byla sbírka, jež je unikátní i tím, že se nachází v původním historickém interiéru inspirovaném francouzskou národní knihovnou, přestěhována na Albertov 6, Praha 2. Zároveň se vznikem Přírodovědecké fakulty byla v roce 1920, na návrh prof. Václava Švambery, ustanovena Státní sbírka mapová republiky československé.
Václav Švambera se zasloužil o výstavbu budovy pro přírodovědecké obory v Praze na Albertově. Na toto místo zamýšlel přestěhovat a rozvíjet mapovou sbírku a geografický ústav, k čemuž došlo roku 1913 ještě před úplným dokončením budovy fakulty roku 1926, a dokonce před vznikem samotné Přírodovědecké fakulty. Ta vznikla až roku 1920 vyčleněním přírodovědeckých a matematických oborů z Filozofické fakulty.
Mapová sbírka PřF UK byla od 15. 6. 2011 do 21. 3. 2013 kompletně rekonstruována. Zobrazit 28 fotografií
Foto: Přírodovědecká fakulta UK
Magazín Magazín
Aktualizováno 7. 1. 2016 16:28
Největší univerzitní kolekce kartografických dokumentů ve střední Evropě čítá 130 000 map, 2 000 atlasů a 90 glóbů. V elektronickém katalogu je již 57 790 dokumentů. “Unikátnost mapové sbírky spočívá v dlouhodobé tradici dějin kartografie na PřF UK v souvislosti se založením sbírky, v jedinečnosti map a atlasů v ní uložených a v nenahraditelnosti prostoru sbírky, který se zachoval do současnosti a byl citlivě rekonstruován," říká prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc.
 

Právě se děje

Další zprávy