Největší riziko pro bezpečnost Česka? Hnědnutí politiky, varoval Chovanec

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
20. 10. 2015 17:06
Češi sice žijí v období nebývalého bezpečí, nesmí se ale nechat ukolébat pocitem, že to tak bude napořád. Situace na Ukrajině a na Blízkém východě totiž mohou v důsledku nabourat základní demokratické principy. Shodli se na tom diskutující na úterní konferenci "Česko: Jak jsme na tom?", kde se kromě bezpečnosti řešily i otázky kvality života a úspěšnosti české společnosti v ekonomice.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Jestliže státy nedají svým občanům pocit, že zvládají řešit migrační krizi humánně a v rámci zákonů, může to být podhoubí pro radikalizaci politiky. Evropa proto podle ministra vnitra Milana Chovance musí řešit současnou situaci společně, jednotlivé země ale musí mít možnost hájit vlastní zájmy.

"Pokud se nám nepodaří uchopit otázku migrace v rámci demokratických principů, tak se nám prostě může stát, že nám Evropský parlament do budoucna zhnědne. On svět z bruselské kanceláře vypadá trochu jinak než v Čechách, trochu jinak než v Chorvatsku, trochu jinak než v Německu," prohlásil Chovanec ve svém vystoupení.

S jeho slovy souhlasili i český velvyslanec při NATO a někdejší ministr obrany Jiří Šedivý a šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. "Kvůli současné situaci se tu vynořuje více a více populistických politiků, kteří se jí snaží využít. A nabízejí černobílá řešení," podotkl Navrátil. Podle něj jsou ovšem vnitřní hrozby těsně navázané na ty vnější – zejména v podobě konfliktu na Ukrajině a napjaté situaci na Blízkém východě.

Podle bývalého velvyslance v Izraeli a garanta studie věnované bezpečnosti Tomáše Pojara je potřeba tato rizika brát velice vážně. Chaos v Sýrii, Iráku a potažmo celém blízkovýchodním regionu totiž podle něj může trvat až několik desetiletí. "Troufám si tvrdit, že doba chaosu, nestability a expanze Ruska nebo expanzivní politiky Ruska nás může provázet dalších několik let," dodal Pojar s tím, že nelze jedno riziko považovat za větší než druhé.

A přestože jde o poměrně neviditelnou hrozbu, je potřeba být na pozoru i před Čínou. Ta totiž může ohrožovat národní bezpečnost aktivitou v kyberprostoru. Šéf NBÚ Navrátil, pod nějž právě otázka kybernetické bezpečnosti spadá, nicméně ujistil, že v tomto ohledu je bezpečnost České republiky zajištěna velmi dobře.

7 z 10 Čechů se cítí bezpečně, každý třetí se bojí uprchlíků

Závěry pracovní skupiny, prezentované na úterní výroční konferenci pořádané Aspen Institute, ukázaly, že Česko stabilně paří mezi nejbezpečnější země světa. Subjektivně bezpečně se ve své zemi cítí zhruba sedmdesát procent Čechů, v drtivé většině mají největší strach z terorismu a už dlouhodobě z mezinárodního organizovaného zločinu. V posledním roce vzrostla i obava z uprchlíků, protože se však průzkum konal na jaře, je možné, že by aktuální číslo bylo ještě vyšší než nynějších zhruba 30 procent.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Kromě bezpečnosti se v diskusních panelech probírala i úspěšnost české ekonomiky nebo kvalita života. V ekonomickém bloku vystoupil i premiér Bohuslav Sobotka, podle nějž je potřeba udělat změny ve vzdělávání, protože určitou bariérou je nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Kromě lepší spolupráce škol a podniků je ale potřeba i aktivní řízená migrační politika, která by přivedla schopné lidi například z Ukrajiny. Tam je konkrétně největší problém v zahlceném vízovém systému. Vláda proto podle premiéra chystá program, do kterého by firmy mohly nahlásit své požadavky, a tím by se částečně systém zprůchodnil.

 

Právě se děje

Další zprávy