Největší pojišťovna chce nemocnicím ubrat dvě miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
26. 10. 2011 7:20
VZP chystá podle zástupců nemocnic největší škrty za posledních dvacet let
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nemocnice se podle Všeobecné zdravotní pojišťovny budou muset v příštím roce výrazně uskromnit.

Ze zdravotně pojistného plánu, který už schválila správní rada VZP a který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že by od ní měly v roce 2012 dostat o 2,5 procenta, tedy o bezmála dvě miliardy korun méně.

Zástupci asociace nemocnic varují, že by to výrazně omezilo jejich služby a péči, kterou pacientům poskytují - tedy pokud návrh posvětí i ministerstvo zdravotnictví.

Bude to právě úřad ministra Leoše Hegera, který v úhradové vyhlášce určí, kolik budou pojišťovny nemocnicím v příštím roce platit.

"Věříme, že úhradová vyhláška stanoví výdaje daleko vyšší. Pokud by byly takovéto úhrady, je to naprosto nepokrytelné. Hrozilo by omezení péče v nemocnicích, snížení platů lékařům a zdravotním sestrám," řekl Aktuálně.cz Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.

Ještě je z čeho brát, říkají poslanci

Někteří poslanci, kteří ve správní radě VZP zasedají a kteří pro plán hlasovali, však tvrdí, že zdravotnická zařízení mají prostor pro to, aby v příštím roce ušetřila. Navíc upozorňují i na to, že podle původního návrhu měla přijít až o dvakrát tolik peněz - tedy asi čtyři miliardy korun.

"Jsem přesvědčen, že v nemocnicích se dá ušetřit a pracovat efektivněji. Pokles o dva a půl procenta není tak dramatický, měly by se s tím vyrovnat," uvedl poslanec TOP 09 Jiří Skalický.

Nemocnice však budou muset řešit i zvýšení daně z přidané hodnoty. Navíc by podle dohody mezi lékaři a ministrem zdravotnictví po akci Děkujeme, odcházíme měly o deset procent zvýšit platy lékařům a zdravotním sestrám.

"Aby se zastavilo další rozevírání nůžek mezi příjmy a náklady, bude stěžejní prosadit snížení nákladů na zdravotní péči v roce 2012 o dvě procenta," zdůvodňuje škrty vedení VZP v návrhu zdravotně-pojistného plánu.

Pojišťovna přitom chce dát méně peněz i na léčebny dlouhodobě nemocných nebo na odborné léčebné ústavy, pod které spadají třeba psychiatrie. Celkově chce VZP snížit úhrady nemocnicím ze současných 70,36 na 68,5 miliardy korun.

"Po roce 1990 se nikdy o podobném snížení neuvažovalo," podotkl Fiala.

Více by podle VZP mělo jít pouze na léky pro specializovaná centra - v tomto případě jde o 140 milionů korun navíc.

"VZP nám dává méně už minimálně dva roky a každý rok se zvedají náklady. Tohle ale nejde dělat donekonečna," řekl Aktuálně.cz ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miroslav Ludvík.

I pojišťovna si utáhne opasek

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň zareagoval na informace o pojistném plánu VZP tím, že v úhradové vyhlášce, kterou během listopadu jeho úřad vydá, bude podle odborů kompenzovat dopad zvýšení DPH. Na některá oddělení by tak měly nemocnice dostat více. O kolik to bude, ale ministerstvo zatím neví.

"Drahé jsou materiály a léky. Nejde o to, jestli se budou muset odkládat operace, ale jestli na ně budou materiály. To ale v současné době ještě nevíme," uvedl ředitel Motola Ludvík. 

VZP je v současné době už bez rezerv. Několikamiliardový polštář se během finanční krize rozpustil. Pojišťovna teď sama přiznává, že některé faktury platí se zhruba třídenním zpožděním.

Kvůli hledání úspor VZP plánuje, že do konce příštího roku propustí zhruba 800 zaměstnanců. O deset procent chce také snížit platy všech ředitelů a vedoucích pracovníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy