Největší kauza v Česku: Geniální padělatel uslyší trest

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktálně.cz
22. 1. 2008 21:30
Gang prodal sto padesát falešných obrazů

Brno - Krajský soud v Brně rozhodne ve středu v největším případu padělání obrazů v českých novodobých dějinách. Rozsudek uslyší také malíř samouk, kterého někteří znalci umění označují za geniálního.

Padělatel Libor Prášil může jít až na pět let do vězení. Tresty zřejmě neminou ani jeho čtyři komplice. Znalcům, kteří obrazy označili za pravé, však nic nehrozí.

Prášil: Vstoupil do mě duch

Libor Prášil vyrobil jednatřicet padělků obrazů Jana Zrzavého. Počínal si nadmíru zručně. Maloval sice rukopisem Zrzavého, ale vlastní náměty.

Obrazy prodával překupníkům prý jen za pár tisíc. Od těch je už milovníci umění kupovali za stovky tisíc jako originály. Pravost obrazů potvrdili renomovaní znalci. V čele gangu měl stát nedostudovaný kunsthistorik Jan Trojan.

"Nevěděl jsem, že budou moje obrazy vydávat za Zrzavého originály," hájí se Prášil. Také před soudem tvrdil, že do něj při malování vstoupil Zrzavého duch.

Jiní padělatelé napodobovali Vojtěcha Sedláčka, Kristiána Kodeta, Oty Janečka a další umělce. Celkem měl padělatelský gang vyprodukovat asi sto padesát obrazů.

Omyl? Nic se neděje

Případ upozornil na skutečnost, že na českém trhu se zřejmě pohybuje nemálo padělků, aniž by to galeristé nebo lidé, kteří obrazy kupují, tušili.

Znalcům umění navíc za "omyl" při určování pravosti nehrozí žádný trest. Alespoň ne tehdy, jestliže se zapřísáhnou, že "jednali v dobré víře". Ze seznamu znalců by je soud vymazal jedině tehdy, když by chybný posudek vydali vědomě.

"Znalec se může splést. A v tomto případě byl padělatel velice schopný. Dokonale se do Zrzavého vcítil," hájí své kolegy soudní znalec v oboru výtvarného umění Karel Křivánek.

Současně ale dodal, že o korupci mezi soudními znalci není pochyb. "V oboru se leccos povídá," připustil znalec.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 47 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy