reklama
 
 

Největší kauci v historii Česka žádají zpět. Složili ji, ale Zadeh zůstává ve vazbě

Aktualizováno 22. 10. 2018 15:18
Lidé si u Ústavního soudu stěžují, že za podnikatele složili obří kauci, ale policie ho po propuštění obratem zadržela kvůli íránskému zatykači.

Brno - Lidé, kteří složili kauci 150 milionů korun za podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha v kauze miliardového krácení daní, podali ústavní stížnost. Poukazují na skutečnost, že Zadeh je stále ve vazbě kvůli jinému trestnímu stíhání, stát ale kauci nevrátil.

Stížnost v pondělí osobně doručil k Ústavnímu soudu advokát Zdeněk Koudelka. "Největší kauce v historii České republiky byla zaplacena za člověka, kterého soud nakonec stále drží ve vazbě. Z logiky věci plyne, že buď si stát nechá obžalovaného ve vazbě, anebo ho propustí na kauci, ale nemůže držet obě věci zároveň," řekl Koudelka.

Pisatelé stížnosti, tedy Zadehovi blízcí a přátelé, se podle Koudelky navíc stali obětí spiknutí ze strany české justice. "Složitelé kauce by nikdy nesložili tuto kauci, kdyby věděli, že se připravuje pouze formální propuštění pana Zadeha, aby byl ihned zadržen znova," uvedl Koudelka.

Justice v roce 2016 rozhodla o propuštění Zadeha na kauci, obratem byl ale zadržen kvůli íránskému zatykači. V únoru 2016 Krajský soud v Brně pustil Zadeha na svobodu. Na konci roku 2016 ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie totiž podnikatele v další kauze obvinila z ovlivňování svědka.

Ve vazbě zůstává dodnes. Koudelka uvedl, že plátci kauce budou žádat úroky ze 150 milionů korun, které podle něj stát nyní bezdůvodně zadržuje.

"Jako každé podání bude i tato ústavní stížnost zapsána následující pracovní den pod spisovou značku a věc bude přidělena soudci zpravodaji v souladu s rozvrhem práce Ústavního soudu," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Policie se obává, že by utekl

Zadeh sám podal řadu ústavních stížností. Podle záznamů ČTK soud 13 odmítl, jednu zamítl, několik zůstává nevyřízených. Velká část stížností směřuje proti vazbě, kterou justice opakovaně zdůvodňuje obavou ze skrývání, útěku Zadeha anebo opakování trestné činnosti.

Zadeh už dříve neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Projednávání druhé kauzy údajného uplácení svědků se podle obhajoby blíží ke konci.

autoři: ČTK, Domácí | 22. 10. 2018 14:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama