Největší dopravní letoun světa Airbus A380 začal pravidelně létat do Prahy, uveze 519 lidí

ČTK ČTK
1. 5. 2016 14:29
Přistání stroje Airbus A380 přilákalo do blízkosti pražského letiště davy lidí, na krajnicích silnic v okolí přistávací dráhy stály kolony aut. Ruzyně měla donedávna problémy tak velké letadlo odbavovat, nyní jsou už potíže vyřešeny.
Boeing A380-800 společnosti Emirates.
Boeing A380-800 společnosti Emirates. | Foto: Emirates

Praha  -  Obří Airbus A380 přistál na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Začal tak létat na pravidelné lince Dubaj – Praha společnosti Emirates.

Letadlo má maximální kapacitu 519 pasažérů ve třech cestovních třídách. Stroj Emirates má 429 sedadel v ekonomické třídě, 76 sedadel v byznys třídě a 14 soukromých kabinek v první třídě na horní palubě letadla.

Přistání stroje přilákalo do blízkosti pražského letiště davy lidí, na krajnicích silnic v okolí přistávací dráhy stály kolony aut.

Pražské letiště bylo poprvé připraveno na přílet letadla Airbus A380 v roce 2011. Tehdy představila poprvé toto největší dopravní letadlo německá Lufthansa, která jeho prezentací oslavila 45. výročí působení na největším českém letišti.

Další přílet už patřil aerolinkám Emirates, jejíž A380 v roce 2012 na Ruzyni přistála neplánovaně kvůli zdravotním potížím jedné z cestujících.

Poprvé na pravidelné lince s cestujícími přiletěl obří airbus v březnu 2014. Let byl komerční akcí aerolinek Korean Air, které linku mezi Soulem a Prahou provozují menšími letadly.

Až do loňského roku letiště nebylo schopno v případě příletu letadel velikosti Airbusu A380 odbavovat na okolních stojánkách další lety, což komplikovalo provoz. Bezproblémové odbavování vyřešila až přestavba příletové stojánky.

Do stavebních úprav, které v budoucnosti zlepší konkurenceschopnost pražského letiště, investovalo Letiště Praha 150 milionů korun. 

A380 je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy