Největší dopravní letoun světa Airbus A380 začal pravidelně létat do Prahy, uveze 519 lidí

ČTK ČTK
1. 5. 2016 14:29
Přistání stroje Airbus A380 přilákalo do blízkosti pražského letiště davy lidí, na krajnicích silnic v okolí přistávací dráhy stály kolony aut. Ruzyně měla donedávna problémy tak velké letadlo odbavovat, nyní jsou už potíže vyřešeny.
Boeing A380-800 společnosti Emirates.
Boeing A380-800 společnosti Emirates. | Foto: Emirates

Praha  -  Obří Airbus A380 přistál na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Začal tak létat na pravidelné lince Dubaj – Praha společnosti Emirates.

Letadlo má maximální kapacitu 519 pasažérů ve třech cestovních třídách. Stroj Emirates má 429 sedadel v ekonomické třídě, 76 sedadel v byznys třídě a 14 soukromých kabinek v první třídě na horní palubě letadla.

Přistání stroje přilákalo do blízkosti pražského letiště davy lidí, na krajnicích silnic v okolí přistávací dráhy stály kolony aut.

Pražské letiště bylo poprvé připraveno na přílet letadla Airbus A380 v roce 2011. Tehdy představila poprvé toto největší dopravní letadlo německá Lufthansa, která jeho prezentací oslavila 45. výročí působení na největším českém letišti.

Další přílet už patřil aerolinkám Emirates, jejíž A380 v roce 2012 na Ruzyni přistála neplánovaně kvůli zdravotním potížím jedné z cestujících.

Poprvé na pravidelné lince s cestujícími přiletěl obří airbus v březnu 2014. Let byl komerční akcí aerolinek Korean Air, které linku mezi Soulem a Prahou provozují menšími letadly.

Až do loňského roku letiště nebylo schopno v případě příletu letadel velikosti Airbusu A380 odbavovat na okolních stojánkách další lety, což komplikovalo provoz. Bezproblémové odbavování vyřešila až přestavba příletové stojánky.

Do stavebních úprav, které v budoucnosti zlepší konkurenceschopnost pražského letiště, investovalo Letiště Praha 150 milionů korun. 

A380 je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy