Ťok varuje: Kdo nabourá s neregistrovaným autem, zaplatí vše

Eliška Nová
9. 6. 2015 11:26
Podle ministerstva dopravy je většina ze stovek tisíc neregistrovaných aut už sešrotována. Stále ale zůstává zhruba sto tisíc, která mají platnou technickou kontrolu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku existuje 738 tisíc aut, která nemají dokončenou registraci na úřadech a po 1. červenci budou z databáze vozidel vymazána.

Podle ministerstva dopravy je sice většina těchto aut už sešrotována, stále ale zůstává sto tisíc aut s platnou technickou kontrolou. Dá se tedy očekávat, že jejich majitelé s nimi i nadále jezdí. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) jim v úterý pohrozil, že pokud s takovým autem nabourají, čekají je vážné finanční problémy.

"Pokud nemají tito lidé dokončenou registraci a způsobí dopravní nehodu, půjdou veškeré náklady na jejich účet," upozornil Ťok.

Největší "čistka" registru

Při běžné kontrole pak řidič zaplatí pokutu za to, že nesplňuje technické požadavky.

Ťok chce registrační značky aut, kterých se to týká, zveřejnit na webových stránkách ministerstva. Nejdřív ale musí zjistit, jestli je to právně v pořádku.

Ministerstvo dopravy zahájilo největší "čistku" registru vozidel v historii. V únoru proto spustilo kampaň upozorňující řidiče, aby si zkontrolovali řádnou registraci svého vozu. Po půl roce to ale udělalo jen zhruba padesát tisíc lidí.

600 000 aut neexistuje

Ťok se neobává, že by po 1. červenci lidé nechávali auta u krajnic silnic. "Nemyslím si, že to bude zásadní počet vozidel,“ řekl Ťok.

V případě, že auto někdo nechá odstavené na silnicích první třídy, bude ho muset odtáhnout Ředitelství silnic a dálnic na svoje náklady.

Zhruba 600 tisíc aut už podle ministerstva neexistuje. Jejich majitelé ale nezaplatili za jejich likvidaci. Stát tak přišel o desítky milionů korun.

Majitelé aut si dokončení registrace svého vozidla zkontrolují jednoduše tak, že mají svoje jméno uvedené jak na malém, tak velkém technickém průkazu.

 

Právě se děje

Další zprávy