Největší bio-elektrárna vyrobí proud pro 70 tisíc rodin

Pavel Baroch
3. 5. 2009 8:00
V Hodoníně je největší kotel na spalování biomasy
Elektrárna Hodonín
Elektrárna Hodonín | Foto: ČEZ

Hodonín - Společnost ČEZ úspěšně ukončila všechny zkoušky a začala spalovat čistou biomasu ve své elektrárně Hodonín. Tamní zařízení se tak stalo největší elektrárnou v zemi, která vyrábí proud výhradně z biomasy bez přidávání uhlí.

Hodonínská elektrárna by v budoucnu měla vyrobit ročně až 300 tisíc megawatthodin elektřiny, což pokryje spotřebu zhruba 70 tisíc domácností anebo všech zemědělců na celé jižní Moravě.

Dosud se zelený proud vyráběl v Hodoníně ve dvou fluidních kotlích výhradně spoluspalováním s lignitem. Úprava jednoho z kotlů za 120 milionů korun umožnila využít ho výhradně na biomasu. V druhém kotli se spaluje výhradně lignit, což je druh hnědého uhlí.

"Je to určitě dobře, že se v Hodoníně vyrábí elektřina z čisté biomasy, i když považujeme za šťastnější, pokud se biomasa spaluje v menších zdrojích," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

Zelená elektřina

  • Biomasa je v ČEZ po vodních elektrárnách druhým nejvýznamnější zdrojem zelené elektřiny
  • Nejvýznamnější surovinou ve spálené biomase jsou zbytky rostlin
  • Vloni se v elektrárnách ČEZ spálilo 336 tisíc tun rostlinných materiálů
  • ČEZ loni vyrobil takřka 327 tisíc megawatthodin elektřiny z biomasy, tedy o třetinu víc než předloni
  • Tolik proudu pokryje spotřebu více než 93 tisíc domácností

"Obecně jsme ale rádi za každou kilowatthodinu, která se vyrobí z biomasy," dodal Rovenský. Dodal, že nejméně vhodné je spoluspalování biomasy s uhlím.

Ušetří se 200 tisíc tun uhlí

Provozem jednoho kotle na biomasu v Hodoníně se ušetří více než 200 tisíc tun lignitu.

"Zároveň dojde k výrazné redukci emisí skleníkového oxidu uhličitého a také oxidu siřičitého," řekl Dušan Timko, ředitel organizační jednotky ČEZ, která má na starosti teplárny Hodonín, Poříčí, Tisovou a Vítkovice.

Za posledních pět let se zvýšila výroba elektřiny z biomasy v Hodoníně téměř na čtyřnásobek. Loni bylo vyrobeno 149 tisíc megawatthodin, po nejnovějších úpravách 220 tisíc a výhledově se počítá dokonce až s 300 tisíci megawatthodinami ročně.

Hodonínská elektrárna je zároveň evropským unikátem v přeshraniční dodávce tepla, když z celkově vyrobených 800 tisíc gigajoulů dodá 120 tisíc gigajoulů do slovenského města Holíč.

Zásoby biomasy v Hodoníně
Zásoby biomasy v Hodoníně | Foto: ČEZ

Perspektivní polské elektrárny

Společnost ČEZ chce zvyšovat svou výrobu z biomasy také tím, že bude tyto obnovitelné zdroje kupovat. Naposledy si firma pořídila kombinovaný energetický zdroj v Jindřichově Hradci, který spalováním čisté biomasy vyrábí zároveň elektřinu i teplo.

Velký potenciál mají podle ČEZ i polské elektrárny ELCHO a Skawina, které elektrárenská firma koupila už dříve.

ČEZ hodlá do výroby zeleného proudu investovat desítky miliard korun. "Cílem je vyrábět v roce 2020 třikrát více energie z obnovitelných zdrojů než v roce 2005," oznámil Alan Svoboda, který má v ČEZ ekologický program na starosti.

 

Právě se děje

Další zprávy