Největší bio-elektrárna vyrobí proud pro 70 tisíc rodin

Pavel Baroch
3. 5. 2009 8:00
V Hodoníně je největší kotel na spalování biomasy
Elektrárna Hodonín
Elektrárna Hodonín | Foto: ČEZ

Hodonín - Společnost ČEZ úspěšně ukončila všechny zkoušky a začala spalovat čistou biomasu ve své elektrárně Hodonín. Tamní zařízení se tak stalo největší elektrárnou v zemi, která vyrábí proud výhradně z biomasy bez přidávání uhlí.

Hodonínská elektrárna by v budoucnu měla vyrobit ročně až 300 tisíc megawatthodin elektřiny, což pokryje spotřebu zhruba 70 tisíc domácností anebo všech zemědělců na celé jižní Moravě.

Dosud se zelený proud vyráběl v Hodoníně ve dvou fluidních kotlích výhradně spoluspalováním s lignitem. Úprava jednoho z kotlů za 120 milionů korun umožnila využít ho výhradně na biomasu. V druhém kotli se spaluje výhradně lignit, což je druh hnědého uhlí.

"Je to určitě dobře, že se v Hodoníně vyrábí elektřina z čisté biomasy, i když považujeme za šťastnější, pokud se biomasa spaluje v menších zdrojích," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

Zelená elektřina

  • Biomasa je v ČEZ po vodních elektrárnách druhým nejvýznamnější zdrojem zelené elektřiny
  • Nejvýznamnější surovinou ve spálené biomase jsou zbytky rostlin
  • Vloni se v elektrárnách ČEZ spálilo 336 tisíc tun rostlinných materiálů
  • ČEZ loni vyrobil takřka 327 tisíc megawatthodin elektřiny z biomasy, tedy o třetinu víc než předloni
  • Tolik proudu pokryje spotřebu více než 93 tisíc domácností

"Obecně jsme ale rádi za každou kilowatthodinu, která se vyrobí z biomasy," dodal Rovenský. Dodal, že nejméně vhodné je spoluspalování biomasy s uhlím.

Ušetří se 200 tisíc tun uhlí

Provozem jednoho kotle na biomasu v Hodoníně se ušetří více než 200 tisíc tun lignitu.

"Zároveň dojde k výrazné redukci emisí skleníkového oxidu uhličitého a také oxidu siřičitého," řekl Dušan Timko, ředitel organizační jednotky ČEZ, která má na starosti teplárny Hodonín, Poříčí, Tisovou a Vítkovice.

Za posledních pět let se zvýšila výroba elektřiny z biomasy v Hodoníně téměř na čtyřnásobek. Loni bylo vyrobeno 149 tisíc megawatthodin, po nejnovějších úpravách 220 tisíc a výhledově se počítá dokonce až s 300 tisíci megawatthodinami ročně.

Hodonínská elektrárna je zároveň evropským unikátem v přeshraniční dodávce tepla, když z celkově vyrobených 800 tisíc gigajoulů dodá 120 tisíc gigajoulů do slovenského města Holíč.

Zásoby biomasy v Hodoníně
Zásoby biomasy v Hodoníně | Foto: ČEZ

Perspektivní polské elektrárny

Společnost ČEZ chce zvyšovat svou výrobu z biomasy také tím, že bude tyto obnovitelné zdroje kupovat. Naposledy si firma pořídila kombinovaný energetický zdroj v Jindřichově Hradci, který spalováním čisté biomasy vyrábí zároveň elektřinu i teplo.

Velký potenciál mají podle ČEZ i polské elektrárny ELCHO a Skawina, které elektrárenská firma koupila už dříve.

ČEZ hodlá do výroby zeleného proudu investovat desítky miliard korun. "Cílem je vyrábět v roce 2020 třikrát více energie z obnovitelných zdrojů než v roce 2005," oznámil Alan Svoboda, který má v ČEZ ekologický program na starosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy