Nejsou lékaři a sestry, stěžují si nemocnice. Chce to restrukturalizaci, reagují politici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 18. 11. 2015 20:26
Nemocnice si stěžují na nedostatek personálu. Podle odborářů chybí u lůžek lékaři i sestry. Situace je podle nich tak kritická, že musí špitály zavírat celá oddělení. Na vině je nedostatek financí. Jenomže podle politiků nemocnice nedostatkem lékařů netrpí, počet doktorů prý naopak každým rokem stoupá. Třeba podle ministra financí Andreje Babiše je problém spíš ve špatné organizaci práce. Nemocniční síť by se podle něj měla pročistit a restrukturalizovat. Premiér Bohuslav Sobotka slíbil zdravotníkům do budoucna na platech přidat.
Foto: Thinkstock

Praha - Sužuje nás nedostatek personálu, stěžují si nemocnice ze všech koutů Česka. Některé z nich už prý musely zavřít celá oddělení. Podle odborářů skončila například interna v nemocnici v Sušici. U lůžek pacientů chybí lékaři i sestry, upozornili ve středu odboráři politiky. Na vině jsou hlavně peníze.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO), který by mohl do zdravotnictví peníze přisypat, však žádný problém s lékaři není. V Česku jich prý působí naopak víc než v jiných zemích. "Podle statistik OECD máme čtyři lékaře na tisíc obyvatel, což je mnohem víc, než mají jiné státy. Počet lékařů u nás naopak každým rokem stoupá," odmítl požadavky odborářů.

Pokud se o pacienty nemá kdo starat, chyba je podle něj spíš ve špatné organizaci práce. "Je třeba se podívat na to, jestli jsou všechny nemocnice vůbec udržitelné," doplnil Babiš. Síť zdravotnických zařízení si podle něj zaslouží pořádnou čistku a restrukturalizaci.

Třetina peněz se proplýtvá

Ve zdravotnictví se navíc podle Babiše plýtvá. "Jak upozornila Evropská komise i Světová zdravotnická organizace, v českém zdravotnictví se neefektivně vynaloží až třicet procent všech finančních prostředků,“ upozornil ministr financí.

Teprve až se "vychytají" tyto chyby, bude prý resort financí ochoten zdravotníkům peníze přidat. Doposud ministerstvo zdravotnictví podle Babiše žádná opatření k nápravě nepodniklo.

S požadavky odborů si neví rady ani sám ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nechal si prý vyhledat data o počtech lékařů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky a ta podle něj ukazují, že lékařů naopak přibývá. Němeček ale podotkl, že data nemusí být reálná, nedostatek lékařů nemocnicím věří. "Problém ale vidím u sester, těch skutečně meziročně ubylo kolem dvou set. Dětských sester je dokonce o čtyři sta méně," citoval ze statistiky Němeček.

Lékaři jsou v Česku dobře dostupní

Lékařská péče je podle něj v Česku stále dobře dostupná, zvlášť pokud se to srovná s Velkou Británií nebo Irskem.

Zlepšení navíc přinese přeměna nemocnic na neziskovky - neziskové nemocnice dosáhnou na daňové úlevy, takže budou mít i na vyšší platy zdravotníků. "Další transparentností ale peníze do systému nepřitečou, ty tam budeme muset zkrátka dodat,“ odmítl nicméně požadavek svého politického rivala Andreje Babiše.

Vyjádření politiků odboráře rozlítila. "Ve spádové nemocnici v Náchodě, kde bydlí sám vicepremiér Pavel Bělobrádek, chybí přes dvacet lékařů a stejný počet sester. Interní oddělení je před zavřením,“ upozornila při debatě se členy vlády členka dozorčí rady nemocnice Eva Smolová. Nikdo s tím ale podle ní nic nedělá. Mluvčí náchodské nemocnice Hana Voborníková ale tuto informaci později vyvrátila. "Oblastní nemocnice Náchod má spádovou oblast 150 tisíc obyvatel, jenom samotné město Náchod jich má 20 tisíc, tudíž se s uzavřením interního oddělení v žádném případě nepočítá," napsala Voborníková.

Zavíráme oddělení

Nedostatek personálu trápí také pražskou nemocnici Motol. "Největší průšvih jsou sestry. Už roky platí pravidlo, že čím je nižší nezaměstnanost, tím je také méně sester. Ony ze zdravotnictví odcházejí jinam, a to hlavně kvůli nočním službám, které ženám vadí," potvrzuje šéf nemocnice Miloslav Ludvík.

Nemocnice už proto podle něj seškrtala čtyřicet lůžek, další budou následovat. Jediným řešením je podle Ludvíka radikální zvýšení platů. "Osobně bych teď peníze potřeboval koncentrovat právě jen pro sestry," uzavřel Ludvík.

Dnes totiž berou jen "almužnu", přidává se odborář Josef Středula. Sestry se podle něj dají se svými čtrnácti tisíci hrubého nazvat pracující chudinou. "Není divu, že z nemocnic hojně odcházejí do jiných oborů a nechávají se zaměstnat třeba jako vedoucí obchodních center,“ řekl Středula. Odliv zdravotníků by podle něj zastavila jenom injekce do platů.

Zdravotníkům přidáme, slibuje Sobotka

Jenže podle šéfa Nemocnice s poliklinikou Hranice a také předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha peníze do zdravotnictví nepřitékají. Naopak. "Zatímco výdaje na zdravotní péči neustále rostou, příjmy jsou stále nižší. Soukromé zdroje stagnují – už čtvrtým rokem jsou na 45 miliardách - a veřejné zdroje pak dokonce klesly z 25 na 15 miliard," dokládá to čísly Sohlich.

Avizovaná změna nemocnic na neziskovky podle něj ničemu nepomůže. Návrh zákona, který nedávno předložilo ministerstvo zdravotnictví, je totiž podle něj "nebezpečný hybrid".

Celou situaci tak musel uklidňovat až premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle toho v Česku prostor pro škrtání lůžek rozhodně není, ačkoliv o restrukturalizaci jednotlivých nemocnic se hovořit dá. Ve zdravotnictví se ani nedá příliš mnoho šetřit – už nyní na něj Česko posílá jen sedm procent hrubého domácího produktu.

"Na platy zdravotníků ale budeme peníze muset najít. Jejich růst navíc musí být rychlejší než u dalších státních zaměstnanců," řekl Sobotka.

Má to podle něj své dobré důvody – v českých nemocnicích už se nyní dělají nábory pro Německo a Rakousko. "Česko by se jim proto mělo snažit alespoň trochu platově konkurovat," řekl premiér.

Změnit by se podle něj mělo také příliš komplikované vzdělávání zdravotníků.

 

Právě se děje

Další zprávy