Nejsem ve svěrací kazajce strany, hodnotí úspěch Dolejš

Tereza Šídlová
14. 10. 2012 8:00
Je to porpvé, co komunista vyhrál senátní volby v Praze
Foto: Ondřej Besperát

Praha - V Praze má poprvé šanci vyhrát senátní křeslo komunista. Ze sněmovny by příští týden do horní komory parlamentu mohl přesídlit Jiří Dolejš.

Sází na image, které sám říká „osobnost, která není ve svěrací kazajce stranických sekretariátů". Dolejš se v minulosti prezentoval jako muž, který ne vždy následuje tvdé jádro KSČM.

Jeho soupeřkou v druhém kole volby bude bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Fillipiová z ODS.

Aktuálně.cz :Jste překvapen svým výsledkem?

Nemůžete předem počítat s tím, jak to dopadne. Bylo jasné, že určitý vzestup preferencí obecně pro KSČM tady je a že je tady obrovský potenciál nespokojenosti voličů s vládními stranami. Speciálně v Praze je to zvlášť významný faktor, protože se tu slily dvě věci, problematické vládnutí Petra Nečase a problematické vládnutí na pražské radnici. Vnímám to tak, že když si vybrali mě, tak zkrátka vidí záruky, že jsem osobnost, která není pouze ve svěrací kazajce stranických sekretariátů, ale je schopná věcně debatovat napříč politickým spektrem.

Projděte si kompletní výsledky 1. kola senátních voleb

A.cz: Mnoho hlasů ve vašem obvodě šlo levici, ale v koalici se zelenými a lidovci. Čekáte, že se vám podaří získat tyto hlasy? Nebude přece jen tato volba opět rozdělená tématem: komunista ano, či ne?

Pokud konkurence ODS sáhne k této metodě, tak uvidíme, jestli na voliče v tomto volebním obvodě bude platit. Já bych přivítal, kdyby ten finální souboj byl korektní a věcný. Já osobně k nekorektním postupům sahat nebudu. Myslím, že když lidé hlasovali pro ostatní politická uskupení, tak také bojovali za změnu. Věřím tomu, že tu změnu nespojují s kandidátkou ODS.

A.cz: Jakou máte vy taktiku?

Bude to aktivní týden, know-how v tuto chvíli vyzrazovat nebudu.

A.cz: Jedná se o první vítězství KSČM v Praze.

Osvěžoval jsem si výsledky z předchozích období. Určité vzepjetí našich výsledků bylo kolem 1998-2000, kdy ve stejném volebním obvodě nabral můj předchůdce KSČM 15 procent, pak jsme delší dobu měli kolem 5-7 procent. Toto vzepjetí za těch 22 let je opravdu největší.

Projděte si kompletní výsledky krajských voleb:

A.cz: Jak vnímáte výsledky v krajských volbách?

Je nepřehlédnutelné, že až se budou sestavovat vlády v krajích, tak bychom do toho měli mít co mluvit a že pokud například ČSSD kandidovala s tím, že chce prosazovat alternativní politiku, tak samozřejmě, že bez silných komunistů to těžko dokáže.

A.cz: Bude komunistický hejtman?

Nechci předjímat, je to věc jednotlivých vyjednávacích týmů podle výsledků. Určitě to na stůl dají. To nejde, když vyhrajete volby, se o tomto nebavit. Ale nemyslím si, že by to měla být prioritní záležitost. 

 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy