Nejpopulárnějším politikem zůstává Babiš, druhý už je opět Sobotka, ukázal průzkum

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2016 12:12
Podle průzkumu agentury STEM zůstává nejoblíbenějším českým politikem Andrej Babiš. Podporu mu vyjádřilo 60 procent dotazovaných. Druhým nejpopulárnějším politikem je s 53 procenty opět premiér Bohuslav Sobotka. Třetí místo obsadil Milan Chovanec a čtvrtý je Martin Stropnický. Z předsedů sněmovních politických stran má nejnižší hodnocení Miroslav Lidinský, Miroslav Kalousek s 15 procenty a Petr Fiala s 24 procenty.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Nejpopulárnějším politikem je nadále ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho vnímá 60 procent lidí. Na druhé místo se s 53 procenty vrátil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, těsně za ním jsou ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO), který byl v předchozím průzkumu druhý. Vyplývá to z květnového průzkumu, jehož výsledky poskytla agentura STEM.

U první trojice politiků se hodnocení proti březnovému průzkumu zlepšilo, u Stropnického se nezměnilo. "U žádného politika či političky zařazených do průzkumu není patrné výraznější snížení podílu pozitivních názorů," uvedl STEM. Mírný pokles Babišovy popularity zaznamenaný v březnu se aktuálními čísly nepotvrdil, dodala agentura.

Stejně jako hodnocení předsedů nejsilnějších politických stran se podle STEM poněkud zlepšilo vnímání i dalších členů vlády a u ostatních se většinou nezhoršilo. Naznačuje to, že vládu jako celek nyní veřejnost vidí relativně pozitivně, uvedla agentura. "Z dalších zjištění květnového průzkumu STEM vyplývá, že více než polovina veřejnosti hodnotí práci současné vlády za poslední období příznivě," doplnili autoři průzkumu.

Ze členů kabinetu si nejvýrazněji polepšil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) o osm procentních bodů na 32 procent a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) o šest bodů na 33 procent.

Z předsedů sněmovních politických stran má nejnižší hodnocení Miroslav Lidinský (Úsvit) s 13 procenty, tři pětiny občanů ho ale neznají, upozornil STEM. Následuje Miroslav Kalousek (TOP 09) s 15 procenty a Petr Fiala (ODS) s 24 procenty. Všem třem ale podíl lidí, kteří je vnímají pozitivně, proti březnu vzrostl.

Vyšší než v březnu je také příznivé hodnocení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, vzrostlo z 29 na 33 procent. Šéfovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiovi Okamurovi se zlepšilo z 34 na 38 procent. Mírné oslabení jeho popularity z března se nepotvrdilo, uvedli autoři průzkumu. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zůstal na březnových 36 procentech. Vůbec největší nárůst popularity zaznamenal předseda STAN Petr Gazdík z 21 procent v březnu na květnových 30 procent.

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy české vlády. Naposledy se ho mezi 4. a 13. květem zúčastnilo 1292 lidí starších 18 let.

Pořadí popularity politických osobností (v procentech):

Politik Březen 2016 Květen 2016
Andrej (ANO) 56 60
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 50 53
Milan Chovanec (ČSSD) 50 52
Martin Stropnický (ANO) 51 51
Lubomír Zaorálek (ČSSD) 41 43
Michaela Marksová (ČSSD) 35 40
Tomio Okamura (SPD) 34 38
Dan Ťok (za ANO) 35 38
Karla Šlechtová (ANO) 34 36
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 36 36

Zdroj: STEM

 

Právě se děje

před 28 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy