Nejlevnější taxi se musí přejmenovat. Jeho název klame spotřebitele, rozhodl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný, Václav Junek
26. 2. 2019 20:10
Firma Nejlevnější taxi se musí přejmenovat a jeho mateřská společnost Taxi Praha už nesmí používat označení "nejlevnější" ve spojení s taxislužbou. Tím totiž klame spotřebitele, neboť firma není schopna vždy zajistit nejnižší cenu jízdy. Konstatoval to Vrchní soud v Praze, který tak uzavřel letitý spor pražských taxikářů o to, kdo je nejlevnější.
Foto: iStock

Válka mezi dvěma největšími dispečinky taxislužby v Praze začala před šesti lety, když jeden z nich, AAA radiotaxi Jiřího Kvasničky, podal k Městskému soudu v Praze žalobu na konkurenční Taxi Praha. To si totiž založilo dceřinou společnost Nejlevnější taxi s.r.o. a stejnojmenné internetové stránky. Současně si zaregistrovalo u úřadu pro patenty a vynálezy logo nejlevnejsi-taxi.cz.

Slogan sice láká zákazníky na nejnižší cenu, ale podle Kvasničky ji vždy neposkytuje. Uvedené slovní spojení přitom podle něj snižuje šance na trhu ostatním poskytovatelům taxi služeb. Firma Nejlevnější taxi navíc vůbec nepodniká - její jediná funkce je, že má zaregistrovaný svůj název, který mateřská firma využívá jako reklamu.

Kvasnička si kvůli tomu najal notáře a absolvoval s ním 28 jízd nejen s Nejlevnější taxi, ale i s vozy dalších dispečinků. Vozy konkurenčního Taxi Praha byly nejlevnější pouze v 24 případech. Ve zbývajících čtyřech nabídl nejlevnější cenu někdo z jeho konkurentů.

Nejdřív zamítl, pak vyhověl

Vše Kvasnička doložil v roce 2016, kdy o sporu jednal soud první instance. Ten ale Kvasničkovu žalobu zamítl - nepodařilo se mu prý prokázat, že slogan "nejlevnější taxi", který používá jeho konkurence, jeho firmu poškozuje. AAA radiotaxi se proti rozsudku odvolala a Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a přikázal, ať se prvoinstanční soud zabývá i tím, zda uvedené označení neklame spotřebitele.

Městský soud v Praze proto loni v červnu případ projednal znovu a tentokrát dal Kvasničkovi zapravdu. "Bylo prokázáno, že reklamní tvrzení neodpovídá skutečnosti a služby, které žalovaná firma zprostředkovává, nejsou nejlevnější," konstatovala prvoinstanční soudkyně Růžena Kučerová.

Podle ní tak jde o nekalosoutěžní praktiku, která ovlivňuje rozhodnutí spotřebitele. A také přikázala, ať se firma Nejlevnější taxi přejmenuje. Používání obchodního sdělení, navíc nepravdivého, v názvu firmy je podle ní v rozporu s dobrými mravy a může způsobit újmu konkurentům i zákazníkům.

Nejsou dvě stejné jízdy

Proti uvedenému verdiktu se tentokrát odvolaly firmy Taxi Praha a její dceřiná Nejlevnější taxi. Jejich právní zástupce Marek Hejduk se pokusil relevanci Kvasničkových testovacích jízd vyvrátit. A argumentoval, že výslednou cenu ovlivňují i vnější faktory jako například doba čekání na semaforech či hustota dopravy. A jízdy tak není možné srovnávat, protože neexistují stejné podmínky.

"V okamžiku, kdy se vozidlo zpomalí či zastaví, taxametr se automaticky přepíná do režimu čekání a aplikuje se sazba čekací. To v průběhu každé cesty velmi mění, jaká sazba se aplikuje. Když si toto uvědomíme, tak žádné testovací jízdy nemohou být relevantní," vysvětloval soudu Hejduk, proč se může stát, že za stejnou trasu může zákazník zaplatit jednou více a jednou méně.

Zástupce žalující strany Petr Holý zase poukázal na to, že pokud firma Taxi Praha nemůže pokaždé zajistit nejlevnější cenu, jsou její praktiky klamavé. "V okamžiku, kdy se rozhodli používat toto absolutní označení, pak je na nich, aby takovémuto označení dostáli zadost a byli skutečně za každé okolnosti nejlevnější. V okamžiku, kdy nejsou za všech okolností nejlevnější, dostávají se do rozporu se svým vlastním sdělením," argumentoval Holý.

Slogan musí být pravdivý vždy

A senát Vrchního soudu v Praze pod vedením Jiřího Macka dal AAA radiotaxi zapravdu a verdikt potvrdil. Stejně jako prvoinstanční soud označil chování Taxi Praha za nekalou soutěž, odporující dobrým mravům.

"Pokud se někdo jmenuje Nejlevnější taxi a nejen nepodniká, ale není ani nejlevnější, je to jednání v rozporu dobrými mravy již ve volbě názvu té obchodní firmy. Ta je způsobilá přivodit újmu nejen žalobci, ale i jiným soutěžitelům," řekl Macek.

Odmítl přitom argument Hejduka, že není možné vzít v potaz srovnávací jízdy, protože nebyly za zcela identických podmínek. "Pravdivost toho sloganu musí být pro každou jeho jízdu, večer, ráno, ve špičce," uvedl. "To užívání je v rozporu s dobrými mravy soutěže, je to nekalá praktika," konstatoval.

Poukázal i na to, že Taxi Praha na svých stránkách nejlevnejsi-taxi.cz tvrdí, že pokud nebude nejlevnější, tak cenu proti předložené účtence od konkurence dorovná. "Ta cenová garance vylučuje pravdivost toho, co je tvrzeno ve sloganu," poukázal Macek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy