Fazolové brownies s banánem porazily paprikový lusk. Nejlepší školní oběd vaří ve Vrchlabí

Foto: Tomáš Škoda
Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 25. 8. 2016 22:17
V Brně se o titul nejlepšího školního jídla roku utkala desítka jídelen z celé republiky. A měly nesnadný úkol: bezmasé tříchodové menu, které stojí maximálně 34 korun a musí být uvařené do dvou hodin. Porota je do finále klání vybrala z 52 účastníků. V soutěži nakonec zvítězilo zařízení školního stravování F-gastro catering z Vrchlabí. Odborníky zaujalo farmářskou polévkou, houbovým rizotem a netradičním dezertem, fazolovým brownies s banánem.

Brno – Jejich jídla chutnají jako z dobré restaurace, jenže to mají daleko složitější. V soutěži o nejlepší školní oběd roku musí kuchaři uvařit tříchodové menu za dvě hodiny a do 34 korun. Letos o titul školní jídelny roku soutěžilo 52 týmů z celé republiky.

Deset finalistů se ve čtvrtek utkalo v prostorách Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně. Porotu nejvíc nadchlo jídlo ze zařízení školního stravování F-gastro catering z Vrchlabí. Jejich menu se skládalo z polévky z farmářského trhu, houbového rizota a netradičního dezertu – fazolového brownies s banánem. Vítězná jídelna od pořadatelů získala odměnu 15 tisíc korun.

Vítězné houbové rizoto s červenou řepou z Vrchlabí.
Vítězné houbové rizoto s červenou řepou z Vrchlabí. | Foto: Tereza Knířová

Kromě vítězného menu u poroty zabodoval také paprikový lusk plněný kuskusem od kuchařů z Velkého Beranova. Na třetím místě se umístila 22. mateřská škola Plzeň, která připravila cizrnové kuličky s červenou řepou a farmářský tvarohový krém.

Pokrmy tříčlenných týmu hodnotili odborníci na výživu, hygienici, zástupci magistrátu i sami školáci. Patronkou letošního ročníku byla herečka Markéta Hrubešová.

Porotci kladli důraz nejen na chuť, ale i na vyváženost surovin, nutriční hodnoty a vzhled prezentovaných pokrmů. Přihlášené jídelny rovněž podle letošních pravidel musely zvolit pouze bezmasá jídla – polévku, hlavní chod a dezert.

Proto se podle organizátorky akce Anny Packové přihlásilo do soutěže méně účastníků než loni. "Přece jen vegetariánská jídla je složitější uvařit, jsem ovšem ráda, že finalisté zvolili nápadité receptury a využili řadu opomíjených surovin," zdůvodnila odborná pracovnice pro školní stravování města Brna.

"Zvolili jsme kuchařsky těžší téma, nicméně bezmasá a vegetariánská jídla je nutné prosazovat," dodal Petr Tláskal ze Společnosti pro výživu, která akci spoluorganizovala.

Jídelny se zlepšují, chybí ale kuchaři

Přestože si lidé kuchyně školních jídelen spojují hlavně s omáčkami neurčité barvy a chuti, podle ředitelky soutěže se jejich kvalita stále zlepšuje. "Jídelny se ovšem často potýkají s nálepkou, že nevaří dobře. Není to úplně férové, mnoho kuchařů vaří skvěle. Za dvacet let se udělal ve školním stravování ohromný pokrok," tvrdí Packová.

Podle ní ale v jídelnách stále chybí dostatek kvalifikovaných pracovníků. "Kvůli nízké společenské prestiži se do nich kuchaři nehrnou. Za svou práci pak sklízí jen kritiku," vysvětluje.

Aby jídelna své menu mohla přihlásit do soutěže, musí se nacházet na pravidelném jídelním lístku a patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků. V prvním korespondenčním kole hodnotila zaslané obědy odborná porota, která vybrala deset finalistů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 5 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy