Nejlepší senioři jsou z Prachatic. Dana Zátopková uvedena do Zlaté síně

1. 10. 2015 19:30
Letos potřetí udělila Nadace Charty 77 cenu Senior roku. V kategorii klubů vyzdvihla seniory z Prachatic, mezi jednotlivci pak ocenění získala dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová, která řídí seniorský klub v Rožnově pod Radhoštěm. Do nově otevřené Zlaté síně SenSenu (Senzační senioři) uvedla Nadace atletku Danu Zátopkovou.
Dana Zátopková.
Dana Zátopková. | Foto:

Praha - Nejlepší seniory vyhlásila 1. října na Mezinárodní den seniorů Nadace Charty 77. Ceny udělila v rámci projektu SenSen (Senzační senioři), který neformálně sdružuje seniory po celé republice. V Klubech SenSen projekt podporuje vlastní nápady svých členů a přispívá k bourání stereotypů, které si často lidé se seniory spojují.

Seniorkou roku 2015 se stala dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová, bývalá ředitelka základní školy, která již sedm let vymýšlí program pro osm set vrstevníků z Klubu seniorů Rožnov pod Radhoštěm. Druhé místo patří Jiřímu Lesákovi, předsedovi Senior klubu ZVVZ Milevsko. A na třetí místo vybrala porota dvě dámy – Alenu Bínovou z Prachatic a Ivanu Tomkovou z Poděbrad.

V kategorii Nejlepší klub roku ocenila nezávislá porota složená ze zástupců Nadace Charty 77, členů Rady projektu SenSen a partnerů Klub SenSen Prachatice, který se v tomto jihočeském městě v posledních třech letech výrazně zasadil o to, že senioři jsou živou součástí veškerého veřejného života města. Druhé místo získal pražský Klub REMEDIUM, jehož součástí je i divadelní spolek, a třetí skončila Čajovna u bludičky v obci Mokré.

Letos se slavnostní vyhlášení výsledků konalo v pražském Divadle v Dlouhé a ocenění si odneslo celkem 17 seniorů a seniorských klubů. „Rozhodování bylo těžké, protože pro ceny na pódium mohla vystoupat jenom část z nich. Ti všichni ostatní v divadle jim ale aplaudovali a měli radost. Hodně jsem v kuloárech slyšela větu: nevadí, budou tu další ročníky a máme tedy naději za rok.,“ říká výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Zlatá síň pro Danu Zátopkovou

Poprvé v historii Ceny Senior roku se také otevřela Zlatá síň SenSen. Jejím cílem je vyzdvihnout a ocenit veřejně známé osobnosti, starší spoluobčany, jejichž životní počiny či úspěchy ovlivnily celou naši společnost a slouží jako inspirace všem  generacím. Jako první  vstoupila do Zlaté síně SenSen legendární československá a česká atletka, olympijská vítězka a světová rekordmanka, 93-letá Dana Zátopková.

Ve třetím ročníku Ceny Senior roku se sešlo téměř sto nominací. Podat je mohly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy všech stupňů, stálé kulturní a sportovní organizace.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy