Nejlepší senioři jsou z Prachatic. Dana Zátopková uvedena do Zlaté síně

1. 10. 2015 19:30
Letos potřetí udělila Nadace Charty 77 cenu Senior roku. V kategorii klubů vyzdvihla seniory z Prachatic, mezi jednotlivci pak ocenění získala dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová, která řídí seniorský klub v Rožnově pod Radhoštěm. Do nově otevřené Zlaté síně SenSenu (Senzační senioři) uvedla Nadace atletku Danu Zátopkovou.
Dana Zátopková.
Dana Zátopková. | Foto:

Praha - Nejlepší seniory vyhlásila 1. října na Mezinárodní den seniorů Nadace Charty 77. Ceny udělila v rámci projektu SenSen (Senzační senioři), který neformálně sdružuje seniory po celé republice. V Klubech SenSen projekt podporuje vlastní nápady svých členů a přispívá k bourání stereotypů, které si často lidé se seniory spojují.

Seniorkou roku 2015 se stala dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová, bývalá ředitelka základní školy, která již sedm let vymýšlí program pro osm set vrstevníků z Klubu seniorů Rožnov pod Radhoštěm. Druhé místo patří Jiřímu Lesákovi, předsedovi Senior klubu ZVVZ Milevsko. A na třetí místo vybrala porota dvě dámy – Alenu Bínovou z Prachatic a Ivanu Tomkovou z Poděbrad.

V kategorii Nejlepší klub roku ocenila nezávislá porota složená ze zástupců Nadace Charty 77, členů Rady projektu SenSen a partnerů Klub SenSen Prachatice, který se v tomto jihočeském městě v posledních třech letech výrazně zasadil o to, že senioři jsou živou součástí veškerého veřejného života města. Druhé místo získal pražský Klub REMEDIUM, jehož součástí je i divadelní spolek, a třetí skončila Čajovna u bludičky v obci Mokré.

Letos se slavnostní vyhlášení výsledků konalo v pražském Divadle v Dlouhé a ocenění si odneslo celkem 17 seniorů a seniorských klubů. „Rozhodování bylo těžké, protože pro ceny na pódium mohla vystoupat jenom část z nich. Ti všichni ostatní v divadle jim ale aplaudovali a měli radost. Hodně jsem v kuloárech slyšela větu: nevadí, budou tu další ročníky a máme tedy naději za rok.,“ říká výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Zlatá síň pro Danu Zátopkovou

Poprvé v historii Ceny Senior roku se také otevřela Zlatá síň SenSen. Jejím cílem je vyzdvihnout a ocenit veřejně známé osobnosti, starší spoluobčany, jejichž životní počiny či úspěchy ovlivnily celou naši společnost a slouží jako inspirace všem  generacím. Jako první  vstoupila do Zlaté síně SenSen legendární československá a česká atletka, olympijská vítězka a světová rekordmanka, 93-letá Dana Zátopková.

Ve třetím ročníku Ceny Senior roku se sešlo téměř sto nominací. Podat je mohly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy všech stupňů, stálé kulturní a sportovní organizace.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy