Top 10 příspěvků z Facebooku: Test rychlosti dálnic i fotopodvod exministra

Petr Paseka Domácí Petr Paseka, Domácí
26. 12. 2019 17:11
Co v roce 2019 nejvíce zaujalo naše čtenáře ve světě sociálních sítí, tedy ve světě, který určuje tajný algoritmus a "lajky"? Výběr je to věru rozmanitý, však posuďte sami. A budeme rádi, pokud profil Aktuálně.cz na Facebooku začnete sledovat, stejně jako více než 110 tisíc dalších uživatelů. To nejdůležitější i nejzajímavější z událostí příštího roku vám pak určitě neunikne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto:

10. místo

Předstíral, že vylezl kolmou stěnu, ale fotku upravil nedokonale. Místo obdivu si francouzský exministr Eric Woerth vysloužil tisíce posměšných komentářů po celém světě a samozřejmě i na našem profilu. 

9. místo

Poznáte stát pouze z tvaru jeho hranic? Tuhle výzvu si zkusilo obrovské množství z vás a katapultovali jste tak náš kvíz mezi nejlepší příspěvky roku.  

8. místo

Irského veterána Shaye Bradleyho neopouštěl smysl pro černý humor do posledních chvilek života. No… vlastně ani po nich. 

7. místo

Poměrně překvapivě se do výběru dostala i recenze na koncert Vojty Dyka. Že by za tím stál fakt, že nebyla zrovna lichotivá?

6. místo

Před čtyřmi lety vyrazil Petr Čtvrtníček do Hostivice podpořit tehdy ještě nepravomocně odsouzeného Davida Ratha. Kdyby jen tenkrát tušil, jak to všechno dopadne. Tohle video je sice staršího data, letos ale opět získalo na aktuálnosti.

5. místo

Očividně vás zajímalo i to, jak žil nekorunovaný drogový král Pablo Escobar, jehož život ukončila kulka, která ho dostihla při přestřelce s policií. Galerie mapující jeho život oslovila na našem profilu statisíce lidí.

4. místo

Velice vás zajímalo i poněkud depresivnější téma, a sice depresivní realita chudých Jihokorejců, kteří jsou nuceni žít v miniaturních kójích. 

3. místo

Bohužel i v roce 2019 nás opustila celá řada výjimečných lidí. Nejvíce vás na našem profilu zasáhl odchod houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské.

2. místo

Češi a Chorvatsko. Tohle spojení prostě funguje. Dokazuje to i dosah příspěvku, který lákal na náš minipořad Jadran z výšky.

1. místo

Pokud se chce člověk dostat ze západu na východ republiky, je rychlejší Česko přejet po českých silnicích a dálnicích, nebo ho objet přes dva okolní státy? To vás evidentně zajímá. Článek, ve kterém na zdánlivě absurdní otázku odpovídáme, se stal vůbec nejúspěšnějším příspěvkem roku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy