Nejlepší česká nemocnice je v Třinci, ukázal průzkum

Domácí Domácí
26. 11. 2013 6:55
Anketa sbírala data ze 157 nemocnic, odpovídalo celkem 50 000 pacientů a 7000 zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Nejlepší nemocnicí je podle pacientů, zaměstnanců a z pohledu finančního zdraví Nemocnice Podlesí v Třinci před Vojenskou nemocnicí v Olomouci a pražskou Nemocnicí Na Homolce. Vyplývá to z průzkumu organizace HealthCare Institute (HCI), jehož výsledky v úterý zveřejnily Hospodářské noviny (HN).

V osmém ročníku ankety HCI sbírala data ve 157 nemocnicích, na dotazy podle HN odpovídalo od března do konce září 50 000 pacientů a 7000 zaměstnanců.

Loni byla v souhrnu hodnocení pacientů, zdravotníků i z hlediska finančního zdraví první Karvinská hornická nemocnice. Také letos se umístila v popředí žebříčků, z pohledu ambulantních pacientů skončila čtvrtá a v hodnocení zaměstnanců druhá.

Deník v úterý zveřejnil také některé další údaje z průzkumu, například "nejusměvavější nemocnicí" a zároveň nemocnicí s nejútulnější čekárnou z pohledu ambulantních pacientů je Masarykův onkologický ústav.

Hospitalizovaní pacienti jsou s komunikací s lékařem nejspokojenější v pražské Fakultní nemocnici Motol, "skokanem roku" se stala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a v kategorii "nejkratší doba čekání z pohledu ambulantních pacientů" vyhrál Swiss med clinic s.r.o.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že za ideální dobu buzení hospitalizovaní pacienti nejčastěji označili sedm ráno, že podle zaměstnanců by pacientům prospělo v první řadě víc pracovníků a méně administrativy a že za krok ke zlepšení hospodaření nemocnic nejvíc zaměstnanců, konkrétně 20 procent, považuje omezení zbytečných vyšetření.

Nemocnice Podlesí, která letos v anketě celkově vyhrála, patří od roku 2009 do národní sítě kardiovaskulárních center. Je součástí skupiny Agel, která je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě.

Absolutní vítěz:
(pacienti, zaměstnanci, finanční zdraví)
1. Podlesí a.s. - Třinec (Agel)
2. Vojenská nemocnice Olomouc
3. Nemocnice Na Homolce - Praha

Z pohledu hospitalizovaných pacientů:
1. Masarykův onkologický ústav - Brno
2. Vojenská nemocnice Olomouc
3. Nemocnice Podlesí, a.s. (Agel)

Z pohledu ambulantních pacientů:
1. Masarykův onkologický ústav
2. Swiss med clinic, s.r.o. - Planá (Plzeňský kraj)
3. Nemocnice Podlesí, a.s. (Agel)

Z pohledu zaměstnanců:
1. Nemocnice Podlesí a.s. (Agel)
2. Karvinská hornická nemocnice a.s.
3. Ústav hematologie a krevní transfuze - Praha

Nejusměvavější nemocnice:
Masarykův onkologický ústav

Skokan roku:
Všeobecná fakultní nemocnice Praha

Nejkratší doba čekání
(z pohledu ambulantních pacientů):
SWISS MED CLINIC s.r.o.

Nejútulnější čekárna
(z pohledu ambulantních pacientů):
Masarykův onkologický ústav

Největší spokojenost s komunikací s lékařem
(z pohledu hospitalizovaných pacientů):
Fakultní nemocnice Motol (Praha)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy