Nejlépe učí školy na Vysočině. Ale ve Varech propadají

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 11. 2010 17:25
Kompletní přehled výsledků škol u státních maturit podle krajů nechce CERMAT zveřejnit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - U generálky státních maturit neuspěla třetina studentů, ti z kraje Vysočina ale mohou spát klidněji. Státní maturity se jim podařily nejlépe z celé republiky.

Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání dokázali maturanti z kraje Vysočina jeden a půlkrát předstihnout celonárodní průměr.

"Nikoli překvapivě jsou na tom nejlépe v kraji Vysočina, v Jihočeském kraji a tradičně je dobrý i kraj Pardubický," zhodnotil výsledky ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Jak dopadla Praha je tajné

Jak dopadly třeba pražské nebo brněnské školy, ale říci odmítl s tím, že to není v hodnocení výsledků generálky státních maturit důležité. Zveřejněny budou jen tři nejlepší a tři nejhorší kraje.

Úspěšné a neúspěšné kraje

Nejlepší výsledky:

  • Kraji Vysočina - 1,51 (násobek celorepublikového průměru)
  • Jihočeském kraji - 1,35
  • Pardubickém kraji - 1,28 

Nejhorší výsledky:

  • Karlovarském kraji - 0,81
  • Ústeckém kraji - 0,86
  • Moravskoslzském kraji - 0,89

V Jihočeském kraji se studenti dostali na 1,35 násobek republikového průměru, v Pardubickém kraji na číslo 1,28.

Naopak nejhlouběji pod republikovým průměrem zůstaly kraje Karlovarský (0,81 násobku průměru), Ústecký (0,86) a Moravskoslezský (0,89).

Státní školy porazily církevní i soukromé

"To je dáno odlišnou strukturou obyvatelstva," komentoval závěrečnou trojici Zelený.

Ministr školství Josef Dobeš nechce, aby tyto zprávy vyvolaly jarními maturitami vlnu stěhování. "Doporučoval bych se učit a ne se stěhovat," poradil s úsměvem ministr Dobeš studentům ze zmíněných tří posledních krajů.

Rozdíly při generálce státních maturit se neprojevily jen podle regionů. Nejlépe v generálce dopadly veřejné školy (celkově se udržely nad republikovým průměrem 1,02), za nimi školy církevní (0,91 republikového průměru) a na posledním místě školy soukromé (0,89).

"Soukromé školy mají ve srovnání s veřejnými školami zhruba stejné zastoupení ve skupině "úspěšných škol", ale výrazně vyšší zastoupení ve skupině "výrazně neúspěšných škol"," vysvětluje Zelený.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy