Nejlépe učí školy na Vysočině. Ale ve Varech propadají

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 11. 2010 17:25
Kompletní přehled výsledků škol u státních maturit podle krajů nechce CERMAT zveřejnit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - U generálky státních maturit neuspěla třetina studentů, ti z kraje Vysočina ale mohou spát klidněji. Státní maturity se jim podařily nejlépe z celé republiky.

Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání dokázali maturanti z kraje Vysočina jeden a půlkrát předstihnout celonárodní průměr.

"Nikoli překvapivě jsou na tom nejlépe v kraji Vysočina, v Jihočeském kraji a tradičně je dobrý i kraj Pardubický," zhodnotil výsledky ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Jak dopadla Praha je tajné

Jak dopadly třeba pražské nebo brněnské školy, ale říci odmítl s tím, že to není v hodnocení výsledků generálky státních maturit důležité. Zveřejněny budou jen tři nejlepší a tři nejhorší kraje.

Úspěšné a neúspěšné kraje

Nejlepší výsledky:

  • Kraji Vysočina - 1,51 (násobek celorepublikového průměru)
  • Jihočeském kraji - 1,35
  • Pardubickém kraji - 1,28 

Nejhorší výsledky:

  • Karlovarském kraji - 0,81
  • Ústeckém kraji - 0,86
  • Moravskoslzském kraji - 0,89

V Jihočeském kraji se studenti dostali na 1,35 násobek republikového průměru, v Pardubickém kraji na číslo 1,28.

Naopak nejhlouběji pod republikovým průměrem zůstaly kraje Karlovarský (0,81 násobku průměru), Ústecký (0,86) a Moravskoslezský (0,89).

Státní školy porazily církevní i soukromé

"To je dáno odlišnou strukturou obyvatelstva," komentoval závěrečnou trojici Zelený.

Ministr školství Josef Dobeš nechce, aby tyto zprávy vyvolaly jarními maturitami vlnu stěhování. "Doporučoval bych se učit a ne se stěhovat," poradil s úsměvem ministr Dobeš studentům ze zmíněných tří posledních krajů.

Rozdíly při generálce státních maturit se neprojevily jen podle regionů. Nejlépe v generálce dopadly veřejné školy (celkově se udržely nad republikovým průměrem 1,02), za nimi školy církevní (0,91 republikového průměru) a na posledním místě školy soukromé (0,89).

"Soukromé školy mají ve srovnání s veřejnými školami zhruba stejné zastoupení ve skupině "úspěšných škol", ale výrazně vyšší zastoupení ve skupině "výrazně neúspěšných škol"," vysvětluje Zelený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy