České město na Baltu, zmije u dveří a cizinci uvěznění v Brně. Co letos zaujalo média

Petr Spáčil Petr Spáčil
31. 12. 2022 13:15
Co se stane, když rušnou dálnici z Prahy do Brna opanuje skupina rohatých kozlů? Nebo když naštvaný bagrista začne zasypávat jámu, kterou právě vykopal? A co teprve, když bagrem najíždí do svého zaměstnavatele? Na místo přijede policie a zpráva se dostane do médií. Právě takové zprávy z uplynulého roku vybralo Aktuálně.cz pro silvestrovské čtení.
Foto: Jakub Plíhal

Rozšíření Česka na Balt. Referendum o připojení ruského Kaliningradu

V říjnu zaplavily český internet vtipy a obrázky vyzývající k připojení ruského Kaliningradu k Česku. S nápadem přišel polský recesistický účet na Twitteru, v oddělené enklávě na pobřeží Baltského moře se podle něj mělo vyhlásit referendum po vzoru zmanipulovaného hlasování v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny. Brzy se vtip šířil Polskem, Českem i Slovenskem.

Češi se v diskusích radovali, jak by země získala přístup k moři, Poláci by zase ocenili českou vojenskou přítomnost na Baltu místo té ruské. Oslavovali také přiblížení české kultury, zejména piva a smažených sýrů. Vznikly výzvy nazvané "Make Kaliningrad Czech Again!", "Kaliningrad is Czechia" nebo "Královec je náš!". Uživatele sociálních sítí také zajímalo, jestli Rusko pozná, že jde o satiru, a jaká bude reakce západních zemí.

Jádrem recese je Kaliningradská oblast mezi Litvou a Polskem, kde žije zhruba půl milionu lidí. Do druhé světové války patřila Německu. Město se tehdy jmenovalo Königsberg a založili jej křižáci ve 13. století na počest českého krále Přemysla II. Otakara. Kvůli historické souvislosti byla pro zastánce referenda myšlenka naprosto legitimní. Co by následovalo, kdyby se vtip stal realitou? Experti upozorňují, že by to přineslo komplikace například s vybudováním dopravní infrastruktury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Novozélandský Auckland se chystá na další záplavy. Zavřel školy a vyhlásil stav nouze

Největší novozélandské město Auckland čeká podle meteorologů od úterního večera do středečního rána místního času další silný déšť a možné záplavy. Ve městě byl vyhlášen stav nouze. Úřady uzavřely školy a vyzvaly občany, aby pokud možno pracovali z domova, napsala agentura AP.

V pátek Auckland zaznamenal nejdeštivější den ve své historii. Rekordní srážky si vyžádaly životy čtyř lidí, pod vodou se částečně ocitlo i mezinárodní letiště.

"Očekává se, že nový déšť vytvoří nebezpečné podmínky a způsobí významné záplavy," uvedla aucklandská představitelka Rachel Kelleherová. "Sesuvy půdy a povodně pravděpodobně naruší dopravu, zablokují silnice a možná odříznou některé komunity od okolního světa," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy