Nejhorší výrobky roku: Máte doma časovanou bombu?

Domácí Domácí
15. 1. 2013 9:20
Seznam věcí, které ohrožují vás nebo vaše děti. Budete překvapeni
Mezi nebezpečnými výrobky se objevily i pomalované skleničky (ilustrační foto).
Mezi nebezpečnými výrobky se objevily i pomalované skleničky (ilustrační foto). | Foto: Hlavní hygienik ČR

Praha - Nádobí, kosmetika, ale taky potřeby pro malé děti. To jsou nejčastější výrobky, před kterými v loňském roce varovalo Ministerstvo zdravotnictví. Zdraví podle něj ohrožovalo hned 98 výrobků.

Upozornil na to server Vitalia.cz.

Na pomyslném "prvním místě" skončily podle serveru kosmetické výrobky, za nebezpečné označilo ministerstvo hned 75 druhů. Na druhém místě je náčiní do kuchyně (17 výrobků) a pak hračky (6 kusů).

Jak ale server upozorňuje, bronzová medaile pro hračky rozhodně neznamená výhru.

"Napříč kategoriemi bylo speciálně dětem určeno plných čtrnáct výrobků, kromě hraček například dětské hrnečky nebo kosmetika," upozorňují autoři.

Výrobky, na které ministerstvo ukázalo, obsahují látky, které jsou rizikové pro lidský organismus. Na černé listině jsou tak skleničky, z nichž se uvolňuje olovo, dětské nádobí s formaldehydem nebo karcinogenní naběračky.

Zdraví také často ohrožují umělé nehty nebo laky na nehty, které mohou trvale poškodit nejen je, ale také celý organismus.

"Nikoho zřejmě nepřekvapí, že na druhém místě, pokud jde o zemi původu, se umístila Čína. A na prvním místě? Kdo ví, možná taky Čína, výrobce či dovozce zůstal ve většině případů neuveden," doplnila šéfredaktorka serveru Lenka Krbcová.

Prodejci nebezpečných výrobků jsou totiž často stánkaři nebo asijské kosmetické salony.

Nehty bez původu

Kontrola ministerstva odhalila více než 60 druhů nebezpečných umělých nehtů. "Představují riziko pro reprodukci nebo mohou nepříznivě ovlivňovat zdraví zejména u citlivých lidí," upozorňuje ministerstvo.

Podívejte se na nebezpečné hračky a další výrobky, před nimiž varují úřady:

Často navíc podle serveru chybí označení, jméno výrobce či země původu, případně distributoři vůbec neexistují.

"V případě kosmetických přípravků představuje nedostatek povinných údajů riziko pro spotřebitele tím, že v případě vzniku zdravotních komplikací po aplikaci kosmetického prostředku nemají toxikologická centra možnost zjistit u výrobce či dovozce přesné složení výrobku, a zvolit tak vhodnou metodu léčby," dodává ministerstvo.

Pozor na to, z čeho pijete

Co se týče vybavení domácnosti, často se na seznamu ministerstva objevily skleničky. Jejich hlavním nedostatkem je to, že obrázek, který je zdobí, zasahuje až po okraj. A v barvě pak inspekce odhalila množství olova, které překračuje povolené limity.

Při pití z takové skleničky může dojít ke kontaminaci rtů, přes něž se olovo dostane do organismu.

"Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva. Při nižších koncentracích dochází k neurologickým poruchám a poškození rozpoznávacích funkcí. Olovo prochází placentou, a proto je při expozici matky exponován i plod," dodává ministerstvo.

Další nebezpečnou kuchyňskou pomůckou jsou černé obracečky a naběračky, které obsahují karcinogenní látky. Ministerstvo jich loni objevilo hned pět.

Kromě toho inspekce odhalila mlýnky, které do mleté směsi uvolňují hoblinky kovu. Ty pak mohou poranit rty nebo trávicí ústrojí.

Nebodovalo jen nádobí "pro dospělé", ale také to pro děti. Kontroly nejčastěji odhalily, že při používání se z nich uvolňuje nebezpečný formaldehyd.

"Dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce," dodává ministerstvo. Kromě toho vyvolává také bolest hlavy a zánět nosní sliznice.

Koloběžky, které nevydrží jízdu

Děti ovšem loni nebyly ohroženy jen nádobím, nebezpečné byly i některé hračky. Látky, které se při kontaktu s ústy nebo kůží dítěte dostávají do organismu, našla inspekce třeba u panenek nebo u plavacího kruhu.

Kromě toho se stále objevují hračky, u kterých hrozí, že dítě jejich malé části spolkne, nebo jejichž konstrukce dítě ohrožuje.

Mezi takovými figurují třeba koloběžky, které za jízdy praskají.

Na ně upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI), která se věnuje spíše vadám technického charakteru. Loni tak neprošlo 17 z 56 typů koloběžek, 5 jich pak bylo ohodnoceno jako velmi nebezpečné.

Podívejte se na nebezpečné hračky a další výrobky, před nimiž varují úřady:

 

Právě se děje

Další zprávy