Nejhorší léto za deset let, požárů bylo prvně přes 5000

ČTK ČTK
30. 8. 2015 10:30
Hlavním důvodem byly extrémní horka a dlouhodobé sucho, řekla mluvčí generálního ředitelství hasičů.
Hasiči museli během léta hasit nejvíce požáru za posledních několik let.
Hasiči museli během léta hasit nejvíce požáru za posledních několik let. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Letošní léto bylo pro hasiče nejhorší nejméně za posledních deset let, museli vyjíždět k 5273 požárům, což je téměř dvojnásobek proti loňsku.

Hlavním důvodem byly extrémní horka a dlouhodobé sucho, sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Za posledních deset let hasiči nejčastěji v červenci a srpnu zasahovali u požárů v letech 2007 a 2008, kdy jich bylo zhruba 4200. Letos jich bylo o 1000 víc už týden před koncem prázdnin.

Nejhorší období letošních prázdnin bylo pro hasiče v první polovině srpna, kdy Česko sužovala rekordní vedra. Nejvíc požárů bylo v pátek 14. srpna, a to 201. Hasiče trápily zejména požáry v přírodě, u kterých muselo zasahovat velké množství jednotek.

Zhruba 60 hektarů lesa a polí shořelo například v okolí Olešné na Rakovnicku, v okolí Mladotic na Plzeňsku shořelo zhruba 40 hektarů polí a lesů.

Hlavní příčiny letních požárů

Letní požáry měly podle Zaoralové dvě hlavní příčiny. Nejčastěji to byla technická závada na technice, která pracovala na polích. To byl také jeden z problémů.

"Je potřeba, aby zemědělci při žních dodržovali požárně bezpečnostní pravidla," upozornila Zaoralová. Druhou nejčastější příčinou byla lidská nedbalost. Lidé nebrali vážně výstrahy před nebezpečím požárů, rozdělávali oheň ve volné přírodě a ten se jim pak vymknul z rukou.

Při velkém množství rozsáhlých požárů letos hasiči narazili na problém nedostatečného počtu vrtulníků, které při těchto zásazích pomáhají ze vzduchu. Hasiči měli k dispozici dva vrtulníky a když byla situace kritická, musela podle Zaoralové pomoct armáda.

 

Právě se děje

Další zprávy