Nejezděte do Moskvy, vyzývají opoziční poslanci Hamáčka. Cestu zpochybňuje i Babiš

Radek Bartoníček Pavel Mazanec Radek Bartoníček, Pavel Mazanec
Aktualizováno 16. 4. 2021 13:48
Cesta ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka do Ruska se nelíbí poslancům koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu, která je naplánovaná na pondělí, chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. Hlasování ukázalo, že pro takový návrh nejsou poslanci ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Cestu následně zpochybnil i premiér Andrej Babiš (ANO).
Jan Hamáček oznámil úmysl odletět do Moskvy krátce poté, co obhájil post předsedy ČSSD a prosadil odvolání svého spolustraníka, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který politiku Ruska kritizoval.
Jan Hamáček oznámil úmysl odletět do Moskvy krátce poté, co obhájil post předsedy ČSSD a prosadil odvolání svého spolustraníka, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který politiku Ruska kritizoval. | Foto: DVTV

Sotva začalo páteční jednání Poslanecké sněmovny, vystoupilo hned několik poslanců, kteří ostře kritizovali plán ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) odletět v pondělí na návštěvu Ruska. Zástupci KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Pirátů požadovali, aby sněmovna tuto cestu v pátek projednala a Hamáček pokud možno do Moskvy vůbec neletěl.

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Cestu následně zpochybnil i premiér Babiš. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. V pátek Babiš řekl, že doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba. "Jednak my máme nabídku na vakcínu Sputnik, ale zkrátka ta vakcína není schválená a musí ji schválit EMA, takže to teď není téma," uvedl Babiš.

V pátek ve sněmovně protestoval jako první proti cestě předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "S ohledem na mimořádnou složitost situace ve vztazích mezi Prahou a Moskvou a s ohledem na celkovou zahraničněpolitickou situaci, v níž Ukrajina výslovně požádala o podporu ve sporech s Ruskou federací a této podpory se jí dostalo od nejvyšších představitelů EU a NATO, dostává cesta představitele vlády České republiky mimořádně závažný význam," prohlásil.

Kromě jiného se mu nelíbilo také to, že cesta není schválená vládou a existují pochybnosti o tom, co vše bude Hamáček projednávat. "Můj soukromý názor je, že úplně nejlepší by bylo, kdyby ministr Hamáček za stávající mezinárodní situace do Moskvy neletěl," řekl Bartošek. 

V podobném duchu vystoupila také poslankyně ODS Jana Černochová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či poslanec Pirátů Jan Lipavský. 

Černochová opřela své vystoupení především o tvrzení, že Sputnik je geopolitickým nástrojem Ruska a Hamáček ani nemá tuto záležitost ve své gesci. Proto jeho cesta vyvolává řadu otazníků. "Je tedy na místě se ptát ministra Hamáčka, co jej k tomuto kroku přimělo. Zda jde o snahu odlákat pozornost od vlastních vnitrostranických problémů, nebo o nadbíhání prezidentu Zemanovi z jakéhokoliv důvodu," sdělila Černochová, která vede výbor pro obranu.

Markéta Pekarová Adamová se snažila naléhat zejména na ty poslance, u kterých bylo zřejmé, že nebudou chtít cestu v pátek probírat. "Jedná se o velmi vážné bezpečnostní ohrožení našich zájmů, tuto cestu chcete zahalit mlhou," prohlásila šéfka TOP 09.

Hlasování nakonec ukázalo, že proti projednávání tohoto bodu jsou kromě vládních poslanců ANO a ČSSD také KSČM a SPD. "Projednejme tuto cestu, až se pan Hamáček vrátí," řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Sněmovna hlasovala celkem třikrát, protože kritici navrhli tři různé názvy tohoto bodu v mírných obměnách. Ve dvou případech bylo pro 36 poslanců, v jednom 35, pro schválení bylo potřeba alespoň 52 hlasů.  

Opoziční politici zpochybňovali také to, že v delegaci má být bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle Piráta Jana Lipavského jde o agenta ruského vlivu. "Cesta by měla být odmítnuta," řekl.

Jan Hamáček oznámil svůj úmysl ve středu na Twitteru s tím, že bude v Moskvě jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Poprvé se o cestě zmínil v pondělí, kdy na tiskové konferenci představil nové vedení ČSSD. "Chci, aby Česko bylo připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí," prohlásil s tím, že neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude.

Jak již Aktuálně.cz upozornilo, Hamáček se setká s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem a v letadle s Hamáčkem bude sedět bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Hamáček tvrdil, že bude řešit jen možný dovoz vakcíny Sputnik V, nikoliv tendr na dostavbu Dukovan.

Zastáncem vakcíny Sputnik V je především prezident Miloš Zeman, který dokonce v březnu požadoval kvůli postoji k Sputniku odvolání tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Blatný byl na začátku dubna odvolán, premiér Andrej Babiš ale tvrdil, že důvody jsou jiné než dění kolem Sputniku.

 

Právě se děje

Další zprávy