reklama
 
 

Nejen sporná reforma policie. Koalice se neshodne ani na kontrole bezpečnostních služeb

21. 6. 2016 16:47
Uprostřed koaliční krize kvůli plánovaným změnám v policii musí premiér Bohuslav Sobotka řešit další vládní spor. Koaliční partneři z hnutí ANO a KDU-ČSL mají výhrady k jeho plánu na lepší kontrolu tajných služeb. Strany se sice shodnou na vytvoření nezávislého kontrolního orgánu, hádají se ale o to, kdo v něm bude sedět. Sobotka do něj totiž nechce pustit bývalé zpravodajce či vojáky nebo policisty.

Praha - Jen několik hodin předtím, než se ve středu večer vládní koalice znovu střetne kvůli reformě policie, bude muset premiér Bohuslav Sobotka řešit další vážný spor. Týká se nového kontrolního orgánu, která má dohlížet nad třemi zpravodajskými službami. A stejně jako v případě sporných změn v policii i zde stojí ČSSD, která novinku navrhuje, proti svým koaličním partnerům z hnutí ANO a KDU-ČSL.

Premiér Bohuslav Sobotka počítá s tím, že kromě poslanců bude na Bezpečnostní informační službu, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace dohlížet ještě speciální pětičlenný tým kontrolorů. Ti by - na rozdíl od poslanců - měli za určitých okolností přístup i do živých kauz.

Problém je ale v tom, kdo se může o místo v superkontrolním týmu ucházet. Zatímco Sobotka chce zakázat přístup bývalým členům bezpečnostních složek, Andrej Babiš by naopak zkušené exzpravodajce, policisty či vojáky mezi kontrolory uvítal. "U těchto lidí se dá předpokládat vysoká znalost bezpečnostní problematiky,“ napsal Babiš Sobotkovi do připomínek.

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by zase členy orgánu mohli být i lidé, kteří alespoň pět let šéfovali některé z tajných služeb. Premiér Sobotka však trvá na tom, že bývalí zpravodajci by nebyli nestranní a policisty či vojáky z povolání zase zatěžuje "jednostranná specializace a služební stereotypy“.

I pokud se mu podaří prosadit návrh beze změn, strhne se o něj nejspíš bitva mezi poslanci. "Je to věc dalšího jednání, včetně Sněmovny,“ uvedl Bělobrádek.

Spor o reformu policie

Ve středu se schází koaliční rada kvůli sporu o reorganizaci policie, kterou schválil ministr vnitra Milan Chovanec. Hnutí ANO kvůli ní vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy, nakonec se ale rozhodlo vyčkat na návrat premiéra z cesty do Číny. Premiér se do Česka vrátil v úterý.

Zároveň jdou ve středu oba hlavní aktéři sporu - Chovanec a Babiš - na společnou schůzku k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten slíbil, že se k celé věci vyjádří ve čtvrtek.

autor: Lucie Stuchlíková | 21. 6. 2016 16:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama