Nejen sporná reforma policie. Koalice se neshodne ani na kontrole bezpečnostních služeb

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 6. 2016 16:47
Uprostřed koaliční krize kvůli plánovaným změnám v policii musí premiér Bohuslav Sobotka řešit další vládní spor. Koaliční partneři z hnutí ANO a KDU-ČSL mají výhrady k jeho plánu na lepší kontrolu tajných služeb. Strany se sice shodnou na vytvoření nezávislého kontrolního orgánu, hádají se ale o to, kdo v něm bude sedět. Sobotka do něj totiž nechce pustit bývalé zpravodajce či vojáky nebo policisty.
Foto: Reuters

Praha - Jen několik hodin předtím, než se ve středu večer vládní koalice znovu střetne kvůli reformě policie, bude muset premiér Bohuslav Sobotka řešit další vážný spor. Týká se nového kontrolního orgánu, která má dohlížet nad třemi zpravodajskými službami. A stejně jako v případě sporných změn v policii i zde stojí ČSSD, která novinku navrhuje, proti svým koaličním partnerům z hnutí ANO a KDU-ČSL.

Premiér Bohuslav Sobotka počítá s tím, že kromě poslanců bude na Bezpečnostní informační službu, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace dohlížet ještě speciální pětičlenný tým kontrolorů. Ti by - na rozdíl od poslanců - měli za určitých okolností přístup i do živých kauz.

Problém je ale v tom, kdo se může o místo v superkontrolním týmu ucházet. Zatímco Sobotka chce zakázat přístup bývalým členům bezpečnostních složek, Andrej Babiš by naopak zkušené exzpravodajce, policisty či vojáky mezi kontrolory uvítal. "U těchto lidí se dá předpokládat vysoká znalost bezpečnostní problematiky,“ napsal Babiš Sobotkovi do připomínek.

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by zase členy orgánu mohli být i lidé, kteří alespoň pět let šéfovali některé z tajných služeb. Premiér Sobotka však trvá na tom, že bývalí zpravodajci by nebyli nestranní a policisty či vojáky z povolání zase zatěžuje "jednostranná specializace a služební stereotypy“.

I pokud se mu podaří prosadit návrh beze změn, strhne se o něj nejspíš bitva mezi poslanci. "Je to věc dalšího jednání, včetně Sněmovny,“ uvedl Bělobrádek.

Spor o reformu policie

Ve středu se schází koaliční rada kvůli sporu o reorganizaci policie, kterou schválil ministr vnitra Milan Chovanec. Hnutí ANO kvůli ní vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy, nakonec se ale rozhodlo vyčkat na návrat premiéra z cesty do Číny. Premiér se do Česka vrátil v úterý.

Zároveň jdou ve středu oba hlavní aktéři sporu - Chovanec a Babiš - na společnou schůzku k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten slíbil, že se k celé věci vyjádří ve čtvrtek.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy