Nejen sporná reforma policie. Koalice se neshodne ani na kontrole bezpečnostních služeb

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 6. 2016 16:47
Uprostřed koaliční krize kvůli plánovaným změnám v policii musí premiér Bohuslav Sobotka řešit další vládní spor. Koaliční partneři z hnutí ANO a KDU-ČSL mají výhrady k jeho plánu na lepší kontrolu tajných služeb. Strany se sice shodnou na vytvoření nezávislého kontrolního orgánu, hádají se ale o to, kdo v něm bude sedět. Sobotka do něj totiž nechce pustit bývalé zpravodajce či vojáky nebo policisty.
Foto: Reuters

Praha - Jen několik hodin předtím, než se ve středu večer vládní koalice znovu střetne kvůli reformě policie, bude muset premiér Bohuslav Sobotka řešit další vážný spor. Týká se nového kontrolního orgánu, která má dohlížet nad třemi zpravodajskými službami. A stejně jako v případě sporných změn v policii i zde stojí ČSSD, která novinku navrhuje, proti svým koaličním partnerům z hnutí ANO a KDU-ČSL.

Premiér Bohuslav Sobotka počítá s tím, že kromě poslanců bude na Bezpečnostní informační službu, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace dohlížet ještě speciální pětičlenný tým kontrolorů. Ti by - na rozdíl od poslanců - měli za určitých okolností přístup i do živých kauz.

Problém je ale v tom, kdo se může o místo v superkontrolním týmu ucházet. Zatímco Sobotka chce zakázat přístup bývalým členům bezpečnostních složek, Andrej Babiš by naopak zkušené exzpravodajce, policisty či vojáky mezi kontrolory uvítal. "U těchto lidí se dá předpokládat vysoká znalost bezpečnostní problematiky,“ napsal Babiš Sobotkovi do připomínek.

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by zase členy orgánu mohli být i lidé, kteří alespoň pět let šéfovali některé z tajných služeb. Premiér Sobotka však trvá na tom, že bývalí zpravodajci by nebyli nestranní a policisty či vojáky z povolání zase zatěžuje "jednostranná specializace a služební stereotypy“.

I pokud se mu podaří prosadit návrh beze změn, strhne se o něj nejspíš bitva mezi poslanci. "Je to věc dalšího jednání, včetně Sněmovny,“ uvedl Bělobrádek.

Spor o reformu policie

Ve středu se schází koaliční rada kvůli sporu o reorganizaci policie, kterou schválil ministr vnitra Milan Chovanec. Hnutí ANO kvůli ní vyhrožovalo vypovězením koaliční smlouvy, nakonec se ale rozhodlo vyčkat na návrat premiéra z cesty do Číny. Premiér se do Česka vrátil v úterý.

Zároveň jdou ve středu oba hlavní aktéři sporu - Chovanec a Babiš - na společnou schůzku k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten slíbil, že se k celé věci vyjádří ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy