Nejen Hašek, tajemnou mluvčí má i KSČM. Stopy míří opět k lobbistce Mrencové

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
Aktualizováno 4. 8. 2016 20:08
Neexistující mluvčí nehledá jen kancelář hejtmana Michala Haška, ale i komunisté. Novinářům od nich chodí e-maily podepsané Evou Komínkovou, neví o ní ale tiskové oddělení KSČM ani poslanci, za které zprávy "Komínková" rozesílá. Podle svědectví bývalé Haškovy mluvčí bylo přitom jméno Eva Komínková jedno z krycích označení třiašedesátileté lobbistky Jany Mrencové. Ta dostávala z jihomoravského hejtmanství 400 tisíc ročně – aniž je vlastně jasné zač.
Předseda komunistů Vojtěch Filip.
Předseda komunistů Vojtěch Filip. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) není jediný, kdo měl neexistující mluvčí. Tajemnou osobu vystupující pod jménem Eva Komínková využívají i komunisté.

A hned několik indicií naznačuje, že se za tímhle pseudonymem také skrývá lobbistka Jana Mrencová. Tedy stejná žena, která od Haškova úřadu dostávala 400 tisíc ročně – aniž je vlastně jasné zač.

Komunističní poslanci, ale třeba i předseda strany Vojtěch Filip, rozesílají novinářům své zprávy z adresy [email protected] Takhle do redakcí loni chodila například vyjádření strany ke kauze bývalého europoslance Miloslava Ransdorfa, zadrženého policií ve Švýcarsku.

Podle svědectví bývalé Haškovy mluvčí bylo přitom jméno Eva Komínková jedno z krycích označení třiašedesátileté lobbistky Mrencové, mimochodem letos nepravomocně odsouzené za korupci. Mrencová dostávala podle bývalé mluvčí peníze za nic: tiskové zprávy sama nepsala, jen je ze své kanceláře v Mariánských Lázních pod dalším pseudonymem rozesílala do redakcí.

Dotaz, kdo je vlastně Eva Komínková, mluvčí komunistů zaskočil. "S tím vám moc nepomůžu, jsem tady krátce," řekla Helena Grofová z mediálního úseku strany. Jenže poslední e-mail s hlavičkou Evy Komínkové a adresou [email protected] není nijak dávný. Do redakcí dorazil minulý týden. Předseda prostějovských komunistů Ludvík Šulda se v něm zamýšlí nad tím, že Česko, podle Šuldy "malý překrásný stát uprostřed Evropy", se dnes začíná bát terorismu a podobných tragédii, jako byla vražda, kterou nedávno na pražském Smíchově spáchala psychicky nemocná žena.

Hledá se paní Komínková

Přes Evu Komínkovou a její e-mail "[email protected]" dorazil do redakcí 7. července také názor poslance Josefa Nekla. O tom, že "arogance moci elit vůči občanům narůstá". „Nevím, kdo je paní Komínková. Pošlu svůj názor do Prahy, a oni ho pak rozešlou novinářům,“ vysvětloval Nekl.

Evu Komínkovou využívá také europoslankyně Kateřina Konečná. Nejprve tvrdila, že ji osobně nezná, ale že jde o zaměstnankyni tiskového oddělení strany. Po upozornění, že mluvčí komunistů nad dotazem po Komínkové váhá, europoslankyně prohlásila, že se jedná o pracovnici PR agentury, kterou Konečná využívá. A že je to "slečna kolem třiceti".

Jméno agentury Konečná sdělit nechtěla. Ujišťovala ale, že se za Evou Komínkovou určitě neskrývá Mrencová. "S paní Mrencovou jsem spolupracovala dřív, teď jsem s ní nejméně rok nemluvila," řekla Konečná.

Nebo když koncem loňského roku zadržela švýcarská policie Miloslava Ransdorfa, dnes už zesnulého bývalého europoslance - s podezřením, že se snaží vylákat z banky miliardy korun: opět z mailu Evy Komínkové přicházela novinářům oficiální stanoviska KSČM. Některá média dokonce Komínkovou citovala.

Na Evu Komínkovou přitom není možné nikdy najít kontakt – strana její jméno nezveřejňuje na svých stránkách, vyhledávač Google nedokáže najít její e-mail ani telefon.

Ani hlavní mluvčí komunistů Robert Kvacskai do telefonu nedokázal odpovědět na jednoduchou otázku, kdo je Eva Komínková. A jestli to není v reálu Haškova lobbistka Mrencová. Po čtyřech a půl hodinách, které si vyžádal na prostudování jedné ze zpráv od Komínkové (konkrétně o Ransdorfově případu), od něj přišel e-mail, ve kterém se od zpráv rozesílaných z adresy neznámé Evy Komínkové distancuje.

„Sdělení mediálního úseku KSČM adresujeme buď pod hlavičkou [email protected], případně z mailů, jako je například [email protected], tedy konkrétního pracovníka tohoto úseku. Vámi zaslaný mail těmto parametrům očividně neodpovídá,“ napsal mluvčí. Nevysvětlil ovšem, jak je možné, že se sami poslanci k tiskovým zprávám rozesílaným z adresy Komínkové ochotně hlásí. Vyjádření Mrencové se redakci zatím nepodařilo získat.

Mrencová a KSČM – věrné partnerství

Mrencová pracuje pro komunisty už mnoho let. Například už v roce 2010 jim organizovala mítinky před volbami do sněmovny. Na spolupráci s Janou Mrencovou si mimochodem před květnovým sjezdem komunistů stěžoval Ctirad Musil, člen Komise mládeže při Ústředním výboru KSČM. V dopise uveřejněném na webu kritizuje poměry ve straně, která se prý sice navenek usnesením ústředního výboru od Mrencové odstřihla, ale stranické špičky tuhle dohodu nerespektují.

"Typickou záležitostí byl všeobecný zákaz spolupráce s lobbistkou Janou Mrencovou, která ovládá stranu odspoda nahoru a dozoruje dokonce stranické mediální výstupy. Předseda strany Vojtěch Filip nařízení porušuje stejně jako bezpočet funkcionářů pod ním," napsal Musil.

Pokud nám vnutí kvóty, budeme chtít referendum o vystoupení z EU, říká nový místopředseda KSČM Josef Skála.
11:42
Pokud nám vnutí kvóty, budeme chtít referendum o vystoupení z EU, říká nový místopředseda KSČM Josef Skála. | Video: Filip Horký

Pokud se pod jménem Komínkové opravdu skrývá Mrencová, dává smysl, že lobbistka minimálně v poslední době nechtěla být příliš vidět. Od loňska byla souzená v korupční kauze. A letos na jaře dostala dvouletou podmínku za to, že si řekla o 25tisícový úplatek.

Mrencová v roce 2014 oznámila Petru Horkému, bývalému místostarostovi Mariánských Lázní za ČSSD, že o něm novináři chystají kritický článek. A že za peníze dokáže zařídit, aby se text v novinách neobjevil. Jenže Horkého telefon policie odposlouchávala kvůli jiné kauze, a zachytila tak i tento příběh. Horký odešel od soudu se 16 měsíci podmíněně.

Ale ještě zpět k Haškovi, který v říjnových volbách bude obhajovat post hejtmana: vedení jihomoravských sociálních demokratů ve čtvrtek Haška vyzvalo, ať statisícové platby pro Mrencovou vysvětlí. A nejen pro ni - podobně si měl Hašek platit firmu JT Media, která mu zajišťovala články na serveru Parlamentní listy. Hašek s k novým informacím ohledně spolupráce s Mrencovou v posledních dnech konkrétně nevyjádřil. Na svůj Facebook napsal, že nebude reagovat na "hnojomety".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy