reklama
 
 

Nejdřív zdražili jízdné, pak si šéfové DPP dali miliony

10. 5. 2012 8:00
Sedm lidí z vedení dopravního podniku v Praze si rozdalo 8,6 milionu. Primátor to prověří

Praha - Odcházející manažeři pražského dopravního podniku si na přelomu roku vyplatili rekordní odměny, které v některých případech dosahují téměř milionu korun měsíčně.

Přehled odměn a zlatých padáků získal deník Insider a vyplývá z něj, že například ekonomický ředitel podniku Ivo Štika získal za prosinec 2011 a leden a únor 2012 na odměnách třikrát 948 tisíc korun. Celkem to dělá 2,8 milionu korun k základnímu platu navíc.

"Skoro by se chtělo říct: kam se hrabe kritizovaná odměna pro premiérovu pravou ruku Janu Nagyovou. Vrcholní manažeři podniku si rozdělili takové prémie, že vedle nich je 100 tisíc a dalších 190 tisíc pro Nagyovou hotová almužna," píše Insider ve svém středečním vydání. 

Insider připomíná, že jde patrně o nejvyšší odměny vyplacené ve veřejném sektoru a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný šéf dopravního podniku Vladimír Lich shodně tvrdí, že je výše odměn zaskočila.

Deníku Aktuálně.cz sdělili, že nechají odměny a zlaté padáky prověřit, zda vůbec byly vyplaceny v souladu s předpisy. A chystají změnu pravidel v odměňování.

Chystali se na vyhazov?

Kromě milionových prémií pro ekonomického ředitele středeční Insider upozorňuje na zlatý padák pro Jaroslava Stůje, který loni v prosinci dočasně vystřídal v pozici generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka. Stůj dostal na cestu 2,59 milionu korun.

Ve funkci provizorního generálního ředitele byl přitom pouhé dva měsíce a jeho odvolání pražský magistrát vysvětlil větou: „Bylo to kvůli neutěšené situaci v dopravním podniku."

Obří odměnu dostala podle Insideru i dlouholetá šéfka Dvořákova sekretariátu Daniela Pětníková, která na stejném postu pracuje i nyní. V lednu 2012 jí navíc k platu přišlo 727 tisíc korun. Ještě o jedenáct tisíc korun více - tedy 738 tisíc - mimořádně inkasoval ve stejném měsíci technický ředitel podniku Radek Zamrazil. 

Miroslava Jírovcová ze správy majetku dostala k platu 832 tisíc korun a personální šéfka Lucie Šindelářová 450 tisíc. Zkrátka nepřišla ani mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová, které v lednu přišlo navíc 416 tisíc.

"Z načasování odměn je přitom zjevné, že se manažeři chtěli zabezpečit před avizovaným příchodem nového vedení, které do dopravního podniku vyslal primátor Bohuslav Svoboda. Dalo se totiž očekávat, že lidé spojovaní s érou Martina Dvořáka na svých postech nezůstanou," dodává Insider.

Primátor: Je to neobhajitelné

Primátor Svoboda i nynější šéf dopravního podniku Lich shodně tvrdí, že se podobná velkorysost nesmí ve firmě opakovat. Výše zmiňovaná sedmička manažerů si celkem jen za tři měsíce přišla k běžnému platu na 8,6 milionu korun.

„Považuji podobnou formu zlatých padáků za neobhajitelnou. Každý má nárok na odměnu za kvalitně odvedenou práci, ale pokud se podívám na styl řízení dopravního podniku, jeho podivné kontrakty a celkový stav společnosti, rozhodně současná situace nenapovídá tomu, že by si management mohl odsouhlasit statisícové odměny," komentoval výši odměn primátor Svoboda.

A podobně mluví i ředitel podniku Vladimír Lich: „Jsem překvapen výší celkové částky a již jsem zahájil šetření, zda jsou vyplacené odměny v souladu s našimi interními směrnicemi. Tyto odměny byly odsouhlaseny předcházejícím vedením. Zároveň nastavím interní směrnice dopravního podniku tak, aby k výplatám podobných odměn již nedocházelo." 

Primátor dodal, že nová pravidla  pro výplatu odměn by chtěl dostat na stůl v co nejkratší době.

autor: Sabina Slonková | 10. 5. 2012 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama