Nejdřív zdražili jízdné, pak si šéfové DPP dali miliony

Sabina Slonková
10. 5. 2012 8:00
Sedm lidí z vedení dopravního podniku v Praze si rozdalo 8,6 milionu. Primátor to prověří
Sedm lidí dostalo 8,6 milionu. Kdo z nás to má?
Sedm lidí dostalo 8,6 milionu. Kdo z nás to má? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odcházející manažeři pražského dopravního podniku si na přelomu roku vyplatili rekordní odměny, které v některých případech dosahují téměř milionu korun měsíčně.

Přehled odměn a zlatých padáků získal deník Insider a vyplývá z něj, že například ekonomický ředitel podniku Ivo Štika získal za prosinec 2011 a leden a únor 2012 na odměnách třikrát 948 tisíc korun. Celkem to dělá 2,8 milionu korun k základnímu platu navíc.

"Skoro by se chtělo říct: kam se hrabe kritizovaná odměna pro premiérovu pravou ruku Janu Nagyovou. Vrcholní manažeři podniku si rozdělili takové prémie, že vedle nich je 100 tisíc a dalších 190 tisíc pro Nagyovou hotová almužna," píše Insider ve svém středečním vydání. 

Insider připomíná, že jde patrně o nejvyšší odměny vyplacené ve veřejném sektoru a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný šéf dopravního podniku Vladimír Lich shodně tvrdí, že je výše odměn zaskočila.

Deníku Aktuálně.cz sdělili, že nechají odměny a zlaté padáky prověřit, zda vůbec byly vyplaceny v souladu s předpisy. A chystají změnu pravidel v odměňování.

Chystali se na vyhazov?

Kromě milionových prémií pro ekonomického ředitele středeční Insider upozorňuje na zlatý padák pro Jaroslava Stůje, který loni v prosinci dočasně vystřídal v pozici generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka. Stůj dostal na cestu 2,59 milionu korun.

Zlatý padák je důvod k úsměvu. Jeho majitel Jaroslav Stůj.
Zlatý padák je důvod k úsměvu. Jeho majitel Jaroslav Stůj. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Ve funkci provizorního generálního ředitele byl přitom pouhé dva měsíce a jeho odvolání pražský magistrát vysvětlil větou: „Bylo to kvůli neutěšené situaci v dopravním podniku."

Obří odměnu dostala podle Insideru i dlouholetá šéfka Dvořákova sekretariátu Daniela Pětníková, která na stejném postu pracuje i nyní. V lednu 2012 jí navíc k platu přišlo 727 tisíc korun. Ještě o jedenáct tisíc korun více - tedy 738 tisíc - mimořádně inkasoval ve stejném měsíci technický ředitel podniku Radek Zamrazil. 

Miroslava Jírovcová ze správy majetku dostala k platu 832 tisíc korun a personální šéfka Lucie Šindelářová 450 tisíc. Zkrátka nepřišla ani mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová, které v lednu přišlo navíc 416 tisíc.

"Z načasování odměn je přitom zjevné, že se manažeři chtěli zabezpečit před avizovaným příchodem nového vedení, které do dopravního podniku vyslal primátor Bohuslav Svoboda. Dalo se totiž očekávat, že lidé spojovaní s érou Martina Dvořáka na svých postech nezůstanou," dodává Insider.

Primátor: Je to neobhajitelné

Primátor Svoboda i nynější šéf dopravního podniku Lich shodně tvrdí, že se podobná velkorysost nesmí ve firmě opakovat. Výše zmiňovaná sedmička manažerů si celkem jen za tři měsíce přišla k běžnému platu na 8,6 milionu korun.

Primátor Svoboda je zaskočen a chystá opatření.
Primátor Svoboda je zaskočen a chystá opatření. | Foto: Ludvík Hradilek

„Považuji podobnou formu zlatých padáků za neobhajitelnou. Každý má nárok na odměnu za kvalitně odvedenou práci, ale pokud se podívám na styl řízení dopravního podniku, jeho podivné kontrakty a celkový stav společnosti, rozhodně současná situace nenapovídá tomu, že by si management mohl odsouhlasit statisícové odměny," komentoval výši odměn primátor Svoboda.

A podobně mluví i ředitel podniku Vladimír Lich: „Jsem překvapen výší celkové částky a již jsem zahájil šetření, zda jsou vyplacené odměny v souladu s našimi interními směrnicemi. Tyto odměny byly odsouhlaseny předcházejícím vedením. Zároveň nastavím interní směrnice dopravního podniku tak, aby k výplatám podobných odměn již nedocházelo." 

Primátor dodal, že nová pravidla  pro výplatu odměn by chtěl dostat na stůl v co nejkratší době.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy