Nejdražší lyžák v historii. Škola a žák zaplatí milion

Tomáš Fránek
7. 10. 2010 14:55
Unikátní spor o hodnotnou vázu doputoval až k Nejvyššímu soudu
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Základní škola v Mladé Boleslavi uspořádala asi nejdražší lyžařský kurs v Česku.

Její žák totiž při exkurzi v Muzea skla v Harrachově rozbil vzácnou vázu za více než jeden a půl milionu korun. A po devíti letech sporů rozhodl Nejvyšší soud, že učitelé školy chlapce dobře nehlídali a škola tak společně s ním (jeho rodiči) musí zaplatit za zničenou vázu větší část škody - zhruba milion korun.

Nic na tom nezměnilo ani to, že váza - pocházející ze známých českých skláren Novosad a syn - nebyla pojištěna a její zabezpečení nebylo na výstavě také nijak výjimečné.

Šest let soudních sporů

Jak se celý incident, který skončil rozbitím vázy, vlastně v roce 2001 odehrál?

Jedním z exponátů výstavy v Muzeu skla v Harrachově byla váza, kterou město Harrachov - majitel vázy - na výstavu půjčilo sklárně Novosad. Váza byla postavena na deseticentimetrovém podstavci, ze tří stran byla chráněna sklem a zdí, jinak ale kolem ní mohli návštěvníci procházet v těsné blízkosti.

Skupinu asi dvaceti dětí, které přišly na výstavu, hlídal jen jeden učitel. Když byl v sousední místnosti, třináctiletý žák využil toho, že nebyl pod dozorem a do vázy schválně udeřil.

Okresní soud v Semilech, kde soudci rozhodovali o sporu už v roce 2003, po několika odvoláních rozhodl, že škola i žák musí společně zaplatit přes 200 tisíc korun. Podle soudců totiž učitelé museli vědět, že žák má kázeňské problémy. Už dříve mu byla za chování udělena třídní důtka a proto mu podle soudu měli věnovat zvýšenou pozornost.

Soudci ovšem rozhodli i to, že za škodu může také organizátor výstavy, sklárny Novosad. Firma neučinila žádná opatření nutná k tomu, aby se lidé nemohli vázy s tržní hodnotou 1,6 milionů korun vůbec dotýkat.

Krajský soud v Hradci Králové později věc přehodnotil: škodu musí zaplatit jenom škola a žák. "Nezletilý odpovídá za vzniklou škodu společně a nerozdílně se žalovanou školou, jež byla povinna vykonávat nad ním dohled po dobu lyžařského výcviku, a která se odpovědnosti nezprostila. Škola proto jako subjekt solidárně zavázaný s přímým škůdcem (tehdy nezletilým žákem) má povinnost nahradit poškozenému žalobci škodu v plné výši," rozhodli soudci.

Hlídání bylo špatné

Mladoboleslavská škola, která si najala známého právníka Oldřicha Choděru, se ale obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud. Podle školy totiž vinu mají také sklárny, které se sice zavázaly vázu pojistit, ale neudělaly to.

"Dozor jsme nezanedbali, žák poškodil vystavený exponát, až když se ujistil, že ho nikdo nesleduje, a jednal v rozporu s předchozími pokyny pedagogů i jeho spolužáků. Škola poskytuje dětem vzdělání a plní další veřejně prospěšné funkce a uložení tak vysoké platební povinnosti bude mít na její činnost nepříznivý vliv," je napsáno v dovolání.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Martou Škárovou ale dovolání zamítl a rozhodl, že škola a žák škodu zaplatit musí.

Podle soudců je jednoznačné, že problémový žák si zasloužil větší kontrolu ze strany učitelů. ,„Je jednoznačné, že s ohledem na jeho vlastnosti a sklony a na jeho dosavadní chování, vyžadoval žák vyšší míru dozoru, kontroly a výchovného vedení, a to i při organizované mimoškolní činnosti," rozhodli soudci.

Podle nich soud v Hradci Králové nechyboval ani při posouzení zabezpečení sochy, opatřil si dostatečné odborné posudky, které potvrdily, že k chybě nedošlo.

A to, že sklárny sochu nepojistily, je sice podle soudcům porušením smlouvy s městem Harrachov, nešlo ale o okolnost, která by vedla k poškození vázy a vzniku vysoké škody. 

 

Právě se děje

Další zprávy