Nejdelší autobus jezdil po Praze jen den a pak musel na opravu. Navíc v něm byla zima

Domácí Domácí
16. 11. 2016 13:45
Téměř pětadvacet metrů dlouhý tříčlánkový autobus Van Hool, který pražský dopravní podnik testuje, nevydržel v provozu ani den a musel na opravu. Se zjištěnou závadou na vzduchové soustavě byl odvezen do garáží v Řepích. Ve středu odpoledne by se ale měla uskutečnit zkušební jízda a autobus by se měl na linku 119 znovu vrátit v nejbližších dnech.
Pražský dopravní podnik testuje na lince č. 119 tříčlánkový autobus Van Hool. S délkou téměř pětadvaceti metrů jde o nejdelší autobus na českých silnicích.
Pražský dopravní podnik testuje na lince č. 119 tříčlánkový autobus Van Hool. S délkou téměř pětadvaceti metrů jde o nejdelší autobus na českých silnicích. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Praha

PrahaDopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) v pondělí oficiálně představil nový tříčlánkový autobus Van Hool, který v rámci testování posílil přetíženou linku 119 mezi zastávkami Nádraží Veleslavín a Letiště Václava Havla. Jenže ještě ten den se autobus porouchal a musel být odtažen do garáží v Řepích. 

"V pondělí ve 23:00 se zastavil autobus Van Hool, důvodem byla závada na vzduchové soustavě. Při provozu byla řidičem detekována i závada nedostatečné tepelné pohody v interiéru," sdělil mluvčí DPP Jiří Štábl. 

Téměř pětadvacet metrů dlouhým autobusem se ale cestující budou zase moct brzo svézt. "Lze předpokládat, že ve středu se v odpoledních hodinách uskuteční zkušební jízda po opravě. Pokud bude vše v pořádku, bude Van Hool následně vypraven na linku 119," dodal Štábl.

Dopravní podnik získal tříčlánkový autobus, který přepraví až 181 cestujících, na zkušební provoz po dobu čtyř měsíců. Jde v České republice o unikátní vozidlo, kvůli kterému musel DPP žádat o výjimku. České předpisy totiž připouští maximálně délku jen 18,75 metru.

Dopravní podnik se testováním autobusu snaží vyřešit problém přeplněnosti linky 119. Kapacita kloubových autobusů totiž nedostačuje a přidání dalších spojů na této lince již není podle DPP provozně příliš efektivní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, komentuje hejtmanka

Středočeský kraj vypovědělo smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. Ten vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen střetem zájmů premiéra Babiše, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení.

„Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla Deníku N hejtmanka Pecková. „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodává v narážce na propojení své předchůdkyně a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy