Jak pomáhá rotování i méně spolehlivé testy? Nejčastější otázky k návratu do škol

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 4. 2021 7:19
Proč je střídání dětí ve školách po týdnech násobně účinnější než testování? Proč je užitečné používat i málo spolehlivé antigenní testy? A proč se školy nemohly otevřít dříve? Na nejčastější otázky kolem pondělního návratu dětí do škol odpovídají vědci.
Foto: Shutterstock.com

Proč rotace tříd snižují šíření nákazy nejméně o 80 procent?

Jak vysvětluje Tomáš Diviák, sociolog a výzkumník z University of Manchester a člen katedry sociologie Filozofické fakulty UK, každý z žáků přináší do školy svoje kontakty, které mají nějakou strukturu, jak se potkává s dětmi z jiných tříd na chodbě, v jídelně, ve školních kroužcích. Do sítě kontaktů tak zanáší další a další spojnice.

"Když rotujeme třídy na týdenní bázi, tak ze sítě nemizí jen dané děti, ale i jejich spojnice kontaktů. Nejen že ubývá vliv individuálních dětí, ale i jejich vliv na další děti. Rotace dokáží zachovat nějakou formu prezenční výuky a dokáží nejméně o 80 procent zamezit nákaze," popisuje. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy