Řidič autobusu odmítl vyjet se sloganem SPD. Nehodlám plivat po svých dětech, říká

Jakub Heller Jakub Heller
1. 9. 2020 17:28
Na autobusech brněnského dopravního podniku se dnes ráno objevil předvolební slogan "Zdravé školství bez inkluze" spolu s obličejem předsedy SPD Tomia Okamury a kandidáta SPD do Senátu Tomáše Anderleho. Když slogan spatřil řidič autobusu Josef Prokeš, odmítl s takovým autobusem vyjet. Hluboce se ho dotkl. Sám má totiž dvě děti a jeho dcera díky inkluzi úspěšně studuje na běžné základní škole.
Předvolební slogan, kvůli kterému se otec dívenky s poruchou autistického spektra rozhodl nevyjet s autobusem do služby.
Předvolební slogan, kvůli kterému se otec dívenky s poruchou autistického spektra rozhodl nevyjet s autobusem do služby. | Foto: Josef Prokeš

Prokeš považuje slogan za hrubě urážející školáky v inkluzi, včetně jeho vlastních dětí. "Mám děti dvě, obě s poruchou autistického spektra. Jedno vysokofunkční, integrované ve škole díky inkluzi, druhé nízkofunkční ve speciální škole," uvedl řidič. Slogan podle něj naznačuje, že jsou děti v inkluzi nemocí českého školství, které je kvůli nim nezdravé.

Podle Prokeše by na billboardu mohlo klidně stát "Za zdravou společnost bez Židů" a vyšlo by to nastejno. Proto se rozhodl dopravnímu podniku napsat, že s takovým autobusem nevyjede. Jako řidič autobusu se přitom živí téměř šestnáct let. "Nehodlám se spolupodílet, poplivat a urážet děti v inkluzi, zvláště svoji vlastní dceru," dodal. Chvilku to vypadalo, že pro něj odpor skončí nešťastně. Z dopravního podniku totiž dostal zprávu, že jeho odmítnutí řídit "bude hodnocené jako neoprávněná neomluvená absence".

Prokeš tvrdí, že v tu chvíli zvažoval výpověď. Nakonec se ale přece s autobusem na cestu vydal. Jen však proto, že se s ním brněnský dopravní podnik dohodl, že mu přidělí autobus bez této předvolební reklamy.

Sundat ale slogan ze svých vozů odmítl. SPD si podle mluvčí podniku Hany Tomaštíkové řádně pronajala reklamní plochy, které firma nabízí. "Za obsah reklamy odpovídá nájemce reklamní plochy a dopravní podnik není oprávněn obsah reklamy jakkoliv měnit," dodala mluvčí.

Mezitím ale kampaň SPD na veřejných dopravních prostředcích popudila řadu lidí na sociálních sítích. Prokešův příspěvek si sdílejí stovky lidí. "Moje žena pracuje jako asistentka právě s takovými dětmi a je stejně jako já celou situací rozhořčena," napsal Martin Preněk. Postupně se přidali i rodiče dalších dětí, které díky inkluzi získaly místo v běžných školách.

"Jsem maminkou dítěte, které je na spektru. O to víc si vážím vašeho postoje a moc vám děkuji, že se za svoje názory a naše děti nebojíte otevřeně postavit," dodala Markéta Matoušková.

Je to opačně, tvrdí kandidát SPD do Senátu

Naproti tomu kandidát SPD do Senátu Tomáš Anderle, jehož obličej je vedle sloganu vyobrazen, prý vůbec nechápe, co řidiče tolik popudilo. "Jestliže má dítě, které nemá tak vážnou vadu a začlenilo se úspěšně do výchovně-vzdělávacího procesu, tak prostě nevidím důvod, proč by ho měl slogan urážet. Ať je rád," uvedl Anderle pro Aktuálně.cz.

Podle něj slogan "Zdravé školství bez inkluze" neznamená, že by do běžných škol neměly chodit žádné handicapované děti. Jen by jich mělo být mnohem méně. Zde je potřeba dodat, že Anderle je ředitelem Střední školy Gemini v Brně pro převážně tělesně postižené děti. 

Počítá se ale mezi zaryté odpůrce inkluzivního vzdělávání. "V jedné třídě se vzdělává třicet žáků, jsou tam žáci mimořádně nadaní, žáci handicapovaní, jsou tam migranti a další. Jak se mohou v takové třídě pedagogové individuálně věnovat každému žákovi? To není možné zvládat," říká.

Přesto druhým dechem dodává, že svůj slogan do značné míry myslel opačně, než ho všichni pochopili, a tvrdí, že se naopak snaží handicapovaných žáků zastat a pomoci jim. Jde mu prý o to, že jsou do studia na běžných základních školách nuceny i děti, které tam podle něj nemají být. 

"Někteří žáci s handicapem by se rádi vzdělávali na škole speciální, jenže nedostanou doporučení od školského poradenského zařízení. A když nemají tohle doporučení, tak je nemohu vzít do přijímacího řízení. Tím pádem mají uzavřenou cestu, musí studovat na běžné škole, byť by rádi studovali na škole speciální," říká Anderle.

Chce, aby rozhodnutí, do které školy mají děti jít, bylo jen na rodičích, a nikoliv na poradenských zařízeních. "Ať se záměrně nelikviduje speciální školství," říká ředitel jedné ze škol, která do oblasti speciálního školství spadá. Inkluzi by podle něj měla nahradit integrace a na základních školách by měly studovat jen děti, které na to podle Anderleho skutečně mají schopnosti. 

Nakonec se ale zdá, že za nevhodný považuje Anderleho slogan i brněnský dopravní podnik. Prokeš totiž tvrdí, že mu provozní ředitel podniku Jan Seitl telefonicky přislíbil, že bude jednat o změně pravidel, která by měla do budoucna podobnou reklamu na vozech MHD vyloučit. Seitl na dotaz Aktuálně.cz odpověděl, že to nechce komentovat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 11 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy