Jak zkontrolovat majetky politiků? Prolomit nefunkční weby

Radek Nohl Radek Nohl
27. 9. 2014 15:05
K majetkovým přiznáním českých primátorů a náměstků vede klikatá cesta. Nefungují třeba webové adresy registrů nebo přístupové údaje. Některé magistráty navíc odpovídají pozdě. A Ostrava vůbec.
Primátor a senátor Jaroslav Kubera. Jeho majetkové přiznání na webu Teplic nenajdete.
Primátor a senátor Jaroslav Kubera. Jeho majetkové přiznání na webu Teplic nenajdete. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chcete se podívat na webových stránkách Teplic, jaký majetek si pořídil primátor a senátor Jaroslav Kubera z ODS? A co si koupil jeho náměstek nebo další radní? Zapomeňte.

Teplice - jak už bývá zvykem - se opět něčím vymykají. Jsou jediným českým statutárním městem, na jehož webu nenajdete registr oznámení veřejných funkcionářů. Tedy databázi majetkových přiznání komunálních politiků a nejvyšších magistrátních úředníků, kteří podle zákona o střetu zájmů musí každoročně povinně zveřejňovat své hodnotné nákupy, dary a závazky.

"Nechtěli jsme utrácet velké peníze za další IT systém," vysvětluje tajemník Teplic Marek Fujdiak na dotaz reportéra Aktuálně.cz.

"Navíc za dobu platnosti zákona (od roku 2006 - pozn. red.) jste druhý, kdo má o majetková přiznání zájem," řekl Fujdiak a dodal, že před redakcí deníku Aktuálně.cz o ně měla zájem jen jiná kolegyně-novinářka.

Přiznání přišla zaheslovaná e-mailem

Nutno podotknout, že Teplice majetková přiznání politiků a vlivných úředníků nijak netají. Jen se k nim musíte prokousat jinak než v jiných městech. Administrativní kolečko začíná tím, že zašlete své osobní údaje tajemníkovi, který obratem zaheslované dokumenty jednotlivých politiků zašle zpět do vaší e-mailové schránky.

Z těchto přiznání vyplývá, že třeba náměstek primátora Hynek Hanza (ODS) si v roce 2012 koupil polovinu domu za 3,27 milionu a loni splácel hypotéku 3,2 milionu korun.

Kromě Teplic prozkoumal online deník Aktuálně.cz před říjnovými komunálními a senátními volbami majetková přiznání magistrátních šéfů v pětadvaceti největších tuzemských městech.

"Obraťte se na politika ČSSD". Ten mlčí

Ukázalo se přitom, že získat přístupové údaje do registru nebylo jednoduché. Třeba Ostrava vytrvale nereagovala na žádnou z žádostí, které redakce zaslala. A některá města poslala správné heslo až na další pokusy.

Problém přišel například v Praze. Kdyby reportér čekal na to, než mu přístupové údaje pošle šéf kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD), o němž původně mluvčí Petra Hrubá tvrdila, že má tuto gesci na starosti, asi by je nezískal dodnes. Dolínek několik dní telefon nebral a neodpověděl ani na zaslané dotazy.

Přístup k majetkovým přiznáním pražských politiků dorazil až zhruba po dvou týdnech poté, co reportér vyplnil formulář schovaný na magistrátním webu. Odpověď z dalších měst byla rychlejší, maximálně do pěti pracovních dní.

Registry jsou staré a nefungují

Ani poté ovšem nebylo úplně vyhráno. Vyšlo totiž najevo, že IT systémy jsou často zastaralé, a buď vůbec nefungují, nebo v nich potřebné dokumenty chybějí. Mimo jiné i proto, že veřejnost o majetkové přiznání zvolených politiků nejeví velký zájem a dlouho nikdo neprovedl patřičnou kontrolu databází.

"Já snad vezmu ty šanony a pojedu za vámi do Prahy," nabízí asistentka opavského tajemníka Renata Zahradníková, když se registr opakovaně nedaří zprovoznit.

Nejprve nebyl samotný registr dostupný, pak zase systém po zadání jména a hesla hlásil, že platný přístup neexistuje. Problémy se podařilo odstranit až po třech dnech komunikace.

"Od roku 2008 jste pátý novinář, který požádal o nahlédnutí do registru (dvakrát osobně a třikrát elektronický registr), a tudíž není důvod modernizovat daný program," podotkla asistentka tajemníka.

Na chyby v systému redakce narazila i v Mostě či v Mladé Boleslavi. Tady naopak nebyla dostupná majetková přiznání od roku 2010 dosud. Stejně jako v Opavě se však vše podařilo nakonec vyřešit a do dokumentů nahlédnout.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy